چطور پروفایل گیتهاب خوبی بسازیم + ویژگی های GitHub حرفه ای چیست؟

نویسنده: پیمان نادری
به‌روزرسانی: 04 / 02 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

گیت و گیتهاب (GitHub) بهترین و بزرگترین ابزار کاربردی و مورد نیاز برای توسعه دهنده ها به شمار میرود. اما گیت و گیتهاب تفاوت هایی دارند که قبل از شروع موضوع اصلی که چطور پروفایل گیتهاب خوبی بسازیم و ویژگی های گیتهاب حرفه ای را بررسی کنیم باید به آنها بپردازیم.

گیت (Git) در واقع یک سیستم کنترل ورژن (Version Control System | VCS) به حساب می آید. گیت توسط خالی لینکوس یعنی لینوس توروالدز و مهندس کامپیوتر فنلاندی-آمریکایی و خالق و توسعه‌دهنده‌ی کرنل لینوکس ساخته شده است. سوال اینجاست پس {GitHub چیست؟}

گیتهاب یا سایر پلتفرم های مشابه، یک انجمن برای توسعه دهندگان است. توسعه دهندگان میتوانند پروژه های خود را به کمک گیت مدیریت کنند و پروژه های خود را روی سرور های مرکزی این پلتفرم ها قرار دهند و توسط این پلتفرم ها گروهی روی پروژه های مختلف کار کنند. همچنین این سرور های مرکزی کمک میکنند که سورس پروژه ها سالیان سال نگهداری شود. در واقع گیت هاب یا گیت لب کمک میکند کدهای خود را با توسعه دهندگان مختلف به اشتراک بگذارید و با استفاده از گیت روی نسخه های مختلف پروژه کار کنید.

حال که با گیت و گیتهاب به صورت مختصر آشنا شدیم، گیت هاب مانند یک شبکه اجتماعی است که شما میتوانید اطلاعاتی از خود در آن ثبت کنید و یا پروژه های خود را قرار دهید تا هنگام استخدام یا انجام پروژه های مختلف به صورت نمونه کار نشان دهید. اما صرفا برای ارائه نمونه کار نیست !! با استفاده از گیتهاب و فعالیت های داخل گیتهاب میتوان سطح تخصص یک شخص را تخمین زد. برای همین باید کاری کرد که در بهترین حالت رزومه و شخصیت کاری خود را ارائه دهید. اگر مبتدی هستید و یا آشنایی ندارید از Git.ir دوره های آموزشی را دنبال کنید سپس به ساخت پروفایل حرفه ای بپردازید.

ویژگی های گیتهاب حرفه ای چیست؟

قبل از هرچیزی باید به شما بگویم که تمرکز شما باید روی یادگیری گیت و گیتهاب باشد و ساخت پروفایل حرفه ای مراحل خیلی پیچیده ای ندارد و با رعایت کردن چندین نکته ساده میتوانید به یک پروفایل خوب رسید.

1- فعالیت متداوم در Github

اگر حساب خود را ساختید و در طول سال 2 تا کامیت دارید بهتر است فعالیت خود را کامل قطع کنید !! سعی کنید هر چند وقت یکبار روی پروفایل خود کار کنید و پروژه های مختلفی توسعه بدید.

ویژگی های GitHub حرفه ای چیست؟

2- برای ساخت پروفایل گیتهاب حرفه ای از کجا شروع کنیم؟

اگر خجالت میکشید که تازه شروع کردید و چیزی برای ارائه ندارید، بسیار کار اشتباهی رو دنبال میکنید. حتی پروژه های تمرینی خود را روی گیت و گیتهاب ببرید و زود زود کامیتی ثبت کنید این باعث میشود که از ابتدای کار شما با گیت آشنا باشید و پروژه های خود را مدیریت کنید. همچنین کارفرما ها یا بازدید کنندگان شما پی خواهند برد که شما در حال یادگیری بوده اید و هستید. در نتیجه اگر مبتدی هستید یا حرفه ای در هر دو حالت فعالیت خود را در گیت هاب یا گیت لب شروع کنید. البته پیشنهاد ما در ابتدای امر Github.com میباشد چون قطعا شناخته شده تر و قدرتمند تر است.

3- در پروژه های اوپن سورس گیتهاب شرکت کنید

قطعا اگر مبتدی باشید این فکر به ذهن شما خواهد آمد که من فعلا مبتدی هستم و نمیتوانم شرکت کنم !! خیر این دیدگاه اشتباهی است. اگر مبتدی هستید میتوانید پروژه شرکت ها و افزاد مختلف را مشاهده کنید که شما Best Practice ها را یاد بگیرید و کدنویسی تمیز را یاد بگیرید و در همین بین میتوانید پروژه هایی در سطح فعلی خود پیدا کنید و مشارکت کنید. با مشارکت کردن میتوانید امتیازاتی از خود Github.com دریافت کنید. امتیاز های دریافتی از سمت گیتهاب قدرت پروفایل شما را چند برابر میکند. با فعالیت در پروژه های اوپن سورس Contributions دریافت خواهید کرد که بسیار خوب است. اگر شما در توسعه پروژه دیگران شرکت کنید، در صورت موفقیت آمیز بودن تغییرات شما و Merge شدن آن روی Source اصلی، حساب کاربری شما در بخش Contributors های آن پروژه قرار میگیرد و همین باعث دیده شدن شما میشود.

4- Home Page خوبی برای گیت هاب خود بسازید

یک Repository به نام آیدی خود ایجاد کنید، فایل README.md این مخزن مستقیم روی صفحه اصلی پروفایل شما نمایش داده میشود. سپس تلاش کنید که خود را در این اینجا به خوبی معرفی کنید. اگر ایده ندارید میتوانید از پروفایل دیگران استفاده کنید و کدهای مرتبط با فایل README.md را بخوانید و به خوبی خود را معرفی کنید. ابزار ها و سایت های خیلی زیادی برای این بخش ساخته شده اند که سعی خواهیم کرد در ادامه بعدا این سایت ها را معرفی کنیم. به طور مثال میتوانید حساب کاربری peymanath را مشاهده کنید و از این پروفایل ایده بگیرید.

5- بهترین پروژه های خود را در گیت هاب Pin کنید

قطعا بیشتر افرادی که از حساب شما بازدید میکنند تمامی مخزن های شما را مشاهده نمیکنند، در نتیجه بهترین مخزن ها و پروژه های خود را که به خوبی کار کردید را Pin کنید تا بیشتر دیده شود. تنها میتوایند 6 مورد را سنجاق کنید در نتیجه به خوبی این بخش را مدیریت کنید که پروژه هایی که خوب و مهم هستند در اولویت قرار بگیرند. این موارد فقط در صفحه Home شما نمایش داده میشود بنابراین به مورد قبلی بسیار کمک میکند.

6- برای تمامی مخزن های گیت هاب خود README بنویسید

بسیاری از افراد حتی افزادی که حرفه ای هستند و چندین سال است که پروژه های مختلفی را توسعه داده اند به این مورد توجه نمیکنند. اگر به عنوان نمونه کار، مخزن ها و پروژه های خود را به نمایش میگذارید باید در کمترین زمان ممکن با استفاده از فایل README.md به اصطلاح عامیانه مخ بازدید کننده را بزنید. در این فایل از گیف، عکس،  Shields و متون میتوانید استفاده کنید. برای README ها وقت بگذارید خیلی به دیده شدن و حرفه ای تر شدن شما کمک میکند.

7- پروژه های خود را در گیتهاب به روزنگهدارید

اگر پروژه ای دارید که چندین سال است آن را به روز نکرده اید بهتر است نگاهی به کدهای پروژه بی اندازید! ممکن است تکنولوژی ای از آن پروژه به روز شده باشد 😉 به روز کردن پروژه های قدیمی فعالیت شما را بالا میبرد و همچنین چالشی برای شما ایجاد میشود که پروژه های قدیمی خود را توسعه دهید و همچنین مخزن های زامبی کمتری در حساب GitHub خود خواهید داشت.

ابزار های کاربردی برای ساخت صفحه خانه Github.com

برخی از ابزار ها ساخته شده اند که علاوه بر ساخت پروفایل Github، بتوانیم داخل دایکومنت هایی که مینویسیم از آنها استفاده کنیم. بنابراین این بخش میتواند هم برای گیت هاب و هم برای دایکومنت هایی که مینویسید مفید باشد.

1- سایت Shields.io

سایت Shields.io به ما کمک میکند که از این شیلد های خوشکل بسازیم. این سایت توسط API هایی که خودش دارد دیتا های شبکه های دیگر را روی این شیلد ها قرار میدهد. به طور مثال شما با وارد کردن دستوراتی طبق خود دایکومنتی که قرار داده میتوانید تعداد به روز ستاره های گیت هاب خود را که مرتبط به یک پروژه است را وارد کنید و همیشه به کاربر تعداد به روز شده ستاره ها را نمایش دهید.

سایت Shields.io چه تاثیری در ساخت پروفایل حرفه ای گیتهاب دارد؟

این مورد در دایکومنت ها به شدت کاربرد دارد و استفاده میشود. همچنین میتوانید در فایل های مارک داون README.md از این شیلد ها استفاده کنید.

2- نمایش وضعیت فعالیت های شما با کمک GitHub Readme Stats

با توجه به API که GitHub Readme Stats در اختیار شما قرار میدهد میتوانید نمودار های مختلفی از وضعیت گیت هاب خودتون در صفحه اصلی یا در سایر صفحات خود قرار دهید.

همچنین میتوانید مخزن های Pin شده خود را مدرن تر در ابتدای صفحه قرار دهید که از این لینک میتوانید API و تنظیمات مربوطه را دریافت کنید. سومین فیچری که این API در اختیار شما قرار میدهد این است که میتوانید نموادری از زبان هایی که با آن کدنویسی کردید را به نمایش بگذارید که تنظیمات این فیچر در این لینک قابل مشاهده است.

استفاده از زبان Mark Down برای بهبود پروفایل

همانطور که در نکته شماره پنج به ساخت README برای ریپازیتوری ها اشاره شد، بهتر است مقداری بیشتر با زبان markdown آشنا شویم. قبل از هرچیزی باید به این نکته بپردازیم که گیت هاب از چندین زبان نشانه گذاری (lightweight markup language (LML)) پشتیبانی میکند که در GitHub Markup میتوانید لیستی از این زبان ها را مشاهده کنید. چون زبان نشانه گذاری MD یا همان Markdown مشهور تر است از همین زبان برای ادامه آموزش ها استفاده میکنیم.

تگ های Heading در زبان Markdown

برای قرار دادن تگ های Heading از دو روش میتونید استفاده کنید. روش اول همان نوشتن به صورت HTML است که قابلیت اینو به شما میده یکسری تراز بندی ها بهش اضافه کنید؛ اگر تراز بندی براتون اهمیت ندارد قبل از هر عنوان به تعداد اهمیت Heading باید # یا به اصطلاح شارپ قرار دهید، نمونه آن را در این زیر مشاهده میکنید:

# Heading H1
## Heading H2
### Heading H3
#### Heading H4
##### Heading H5
###### Heading H6

تغیر شکل فونت به Bold و Italic در Markdown

گاهی وقتا میان جملات میخواهید که روی عبارتی تاکید کنید یا برخی از لینک ها رو به صورت italic نمایش بدید، برای این کار باید ابتدا و انتها عبارات یا لینک ها یکسری علامت ها را اضافه کنید. نمونه های زیر رو مشاهده کنید.

مثال شماره یک برای Italic:

_Your Text Or Link_

مثال شماره دو برای Italic:

*Your Text Or Link*

برای ضخیم کردن متن باید از این علامت ها به صورت دوبل استفاده کنید.

مثال شماره یک برای Bold:

__Your Text Or Link__

مثال شماره دو برای Bold:

**Your Text Or Link**

ساخت لیست با Markdown در گیت هاب

قطعا میخواهید برای دایکومنت خود یکسری لیست ul یا ol قرار دهید. برای این امر باید از یک علامت ساده یعنی dash یا ( – ) یا hyphen استفاده کنید. قبل هر متن باید این علامت قرار بگیرد به این صورت که اول dash بعد space (فاصله) بدید سپس متن خود را تایپ کنید. به نمونه زیر دقت کنید.

- Text 1
- Text 2
- Text 2.1
- Text 2.2
- Text 2.3
- Text 2.4
- Text 3
- Text 4

دستورات Markdown بسیار زیاد هستند در نتیجه برای مطالعه بیشتر میتوانید از GitHub Markup Reference استفاده کنید که خیلی از دستورات رو پوشش داده و میتوانید با این دستورات README جذاب تری برای پروژه های خود بنویسید.

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟