فایل .gitkeep چیست؟ کاربرد گیت کیپ در Git

نویسنده: پیمان نادری
به‌روزرسانی: 30 / 07 / 1402
4.7/5 - (4 امتیاز)

فرض کنید باید دایرکتوری های پایگاه کد خود را به طور کامل بازسازی کنید. باید برخی از پوشه‌ها را بالاتر ببرید، برخی از پوشه‌های دیگر را پایین‌تر ببرید، و تعداد زیادی فایل را به پوشه‌های جدیدی که می‌خواهید ایجاد کنید، منتقل کنید. شما شروع به جابه‌جایی کد می‌کنید، بررسی می‌کنید که همه چیز کار می‌کند، و چند پوشه را اضافه می‌کنید که پروژه بعدی به آن نیاز دارد. این پوشه های جدید در حال حاضر خالی هستند. اما پروژه بعدی 2 روز دیگر شروع می‌شود و بهتر است این پوشه‌های جدید را اضافه کنید زیرا در حال جابجایی سورس کد هستید.

شما همه فایل ها را به Branch پروژه خود Push می کنید و آماده هستید که کسی آن را ارزیابی کند. بنابراین به مرورگر کد می گویید که کار Slack را تمام کرده اید. سپس Branch شما را Clone می کنند و در بررسی کد شما شکست می خورند زیرا فراموش کرده اید تمام پوشه های جدیدی را که قول داده اید اضافه کنید اضافه کنید.

صبر کن… چی؟

چی شد؟

git نمی تواند دایرکتوری های خالی را Push کند. فقط می تواند فایل ها را ردیابی کند. اگر سعی کنید پوشه ای خالی را Push کنید، اگرچه در  localhost شما وجود دارد، هیچ چیزی به مخزن گیت شما نمی رود. بنابراین اگر کسی سعی کند کد شما را Clone کند، ساختار پوشه مشابه شما را در دستگاه محلی شما نخواهد داشت. بنابراین اگر کار نکرد، چه کاری باید انجام دهید؟

نحوه استفاده از فایل .GitKeep ، gitkeep چه کاربردی دارد؟

اکنون می دانیم که Git فقط فایل ها را ردیابی می کند، بنابراین می دانیم که باید چیزی به پوشه اضافه کنیم، چون پوشه هایی که خالی هستند باید فایلی در آنها وجود داشته باشد که قابل ردیابی باشند. شما می توانید هر چیزی را اضافه کنید. شما فقط باید یک فایل ساختگی واقعا ساده اضافه کنید تا مطمئن شوید که پوشه ردیابی می شود و فشار داده می شود.

می توانید یک فایل متنی file.txt را بدون هیچ چیز کپی و جایگذاری کنید، و این کار می کند. شما می توانید یک تصویر PNG از یک گربه قرار دهید.

با این حال، یک روش معمول و استاندارد برای حل این مشکل، Push کردن فایلی به نام gitkeep در پوشه‌های خالی است. این یکی از ویژگی های Git نیست! بنابراین شما می توانید آن را هر چیزی نام ببرید. هیچ چیز خاصی در مورد نام .gitkeep وجود ندارد – برای مثال برخی از توسعه دهندگان به جای آن .gitignore را اضافه می کنند.

.gitignore کمی گیج کننده است، زیرا شما سعی می کنید کاری کنید که git فایل شما را نادیده نگیرد و در واقع آن را به برنچ خود push کنید. در هر صورت، با افزودن این فایل ساده به پوشه‌های خود، وقتی زمانش فرا رسید، آنها به راحتی به گیت Push میشوند.

نتیجه مقاله کاربرد گیت کیپ (.gitkeep) در Git

gitkeep یک چیز رایجی است که در Source Code مشاهده می کنید، جایی که یک پوشه خالی باید از طریق Git ردیابی شود. نام فایل ساختگی ممکن است همیشه .gitkeep نباشد اما شما به عنوان یک توسعه دهنده بارها و بارها تمرین واقعی را خواهید دید.

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟