تحقیق کلمه کلیدی یا کیورد ریسرچ چیست؟

تحقق کلمه های کلیدی چیست
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 01 / 08 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

همان‌طور که می‌دانید افراد مختلف در اینترنت برای پاسخگویی به پرسش‌ها و یافتن محصولات و خدماتی که در نظر دارند کلماتی را جستجو می‌نمایند، موتورهای جستجو نیز بر اساس همین کلمات و عبارات محتواهای مختلفی را در اختیار آن‌ها قرار داده و نتایجی را برای کاربران به نمایش در می‌آورند. این کلمات، کلمه کلیدی نام گرفته‌اند. تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید طی فرآیند سئو سایت انجام داده و جایگاه و رتبه وب سایت خود را ارتقاء بخشید.

این کار نیاز به آموزش داشته و ابزارهایی نیز برای آن راه اندازی شده‌اند. در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ چیست و به آموزش این مفهوم و ابزارهای آن خواهیم پرداخت. پس اگر شما هم در این زمینه با دغدغه‌ای مواجه شده و یا سوالی دارید با ما همراه باشید .

تحقیق کلمه ی کلیدی چیست ؟

تحقیق کلمات کلیدی که از ابتدایی‌ترین اقدامات مورد نیاز برای بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو است، به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن یک متخصص سئو و یا سئو کار با استفاده از ابزارهایی به جستجوی بهترین کلمات کلیدی و انتخاب آن‌ها اقدام می‌کند.
کلماتی که با یک حوزه کاری بیشترین تناسب و سازگاری را داشته و می‌توانند ترافیک و ورودی به یک سایت و یا میزان بازدید از آن را افزایش دهند. طی این فرآیند جایگاه یک وبسایت در میان نتایج جستجو بهبود پیدا می‌کند.

امروزه برخی از بازید فیک برای بالابردن بازخورد سایت خود استفاده می کنند برای آگاهی بیشتر درباره ی تاثیر بازدید فیک به ادامه مطلب مراجعه کنید.

همان‌طور که می‌دانید در میان کلمات کلیدی، بعضی میزان جستجوی بالاتری در میان کاربران دارند. این دسته از کلمات، رقابتی بوده و می‌توانند ترافیک بسیار بالایی را وارد یک وب سایت کنند. در حالی که برخی دیگر از کلمات و عبارات، سرچ و یا جستجوی کمتری داشته اما با این حال تاثیر آن‌ها در فروش بسیار بالا است. پس باید استراتژی مناسبی را برای تحقیق کلمات کلیدی در نظر داشته باشید .

تاثیر تحقیق کلمات کلیدی در سئو سایت

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد یکی از مهمترین اقداماتی که باید برای بهینه سازی وبسایت خود انجام دهید تحقیق در حوزه کلمات و عبارات کلیدی است. انجام این فرآیند کمک می‌کند تا صفحات وب سایت شما پس از ایندکس شدن توسط ربات‌ها و الگوریتم‌های تعیین شده گوگل به جایگاه و رتبه بهتری در نتایج جستجو دست پیدا کنند.

اثربخشی سرچ کلمه کلیدی بر روی سئو کلمات کلیدی بر روی سئو تاثیر دارند؟

یکی از مهمترین فاکتورهای مد نظر ربات‌های گوگل بررسی بر روی کلمات کلیدی شما است که با حوزه کاری‌تان در ارتباط مستقیم قرار گرفته و توسط کاربران جستجو می‌شوند.
تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید برای پست‌های وبلاگ و کسب و کار خود به ایده‌های بهتری دست پیدا کرده و یا به سوالات کاربران و دغدغه‌های اصلی آن‌ها پاسخ دهید. حتی این امکان را به دست می‌آورید که دسته بندی محصولات صفحات خود را بهتر انجام داده و یا خدمات خود را مناسب‌تر دسته بندی کنید .

انواع کلمه های کلیدی در سئو

کلمات کلیدی در سئو را می‌توان در دو دسته اصلی جای داد که عبارتند از user intent و search volume .

هر کدام از این دسته بندی‌ها خود شامل موارد و زیرگروه‌های مخصوص به خود بوده و معیار اصلی دسته بندی آن‌ها هم مفاهیم مورد نظر کاربران و تعداد جستجوی کلمات است. کلمات کلیدی که در دسته user intent جای می‌گیرند نشان دهنده نیت و یا هدف کاربران از جستجو در اینترنت هستند.

همان‌طور که می‌دانید هر کدام از کاربران با هدف و نیت خاصی به جستجوی مطالب در اینترنت مشغول می‌شوند. ممکن است هدف کاربر مطالعه یک خبر باشد و یا بخواهد خدمات و محصولات خاصی را انتخاب و خریداری کند. از این میان برخی از کلمات کلیدی informational هستند و به منظور کسب اطلاعات توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آموزش و یا نحوه پخت یک غذا را می‌توان در این دسته جای داد که کاربر با جستجوی آن تمایل دارد دانش و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهد و اهداف مالی مد نظر نیست.

برخی از کلمات کلیدی که در این دسته جای می‌گیرند نیز از نوع transactional هستند که هدف از جستجوی آن‌ها انجام یک معامله و یا خرید و فروش کالا و خدمات است. این نوع کلمات معمولاً به صورت خرید یک محصول سرچ می‌شوند.

کلمات کلیدی را می‌توان بر اساس فاکتور search volume نیز در انواع کلمات کلیدی اصلی، کلمات کلیدی عبارتی و کلمات کلیدی طولانی جای داد. کلمات کلیدی اصلی که به آن‌ها هد نیز گفته می‌شود کلمات و عبارات اصلی و کوتاهی به شمار می‌روند که به وفور در اینترنت توسط کاربران جستجو شده و یک دسته بندی خاص و یا مفهوم کلی را نشان می‌دهند.

تنوع کلمه کلیدی در چیست؟ انواع دسته بندی کلمه کلیدی کدام است؟

برای نمونه کلمات “موبایل، کامپیوتر ” و … را می‌توان در این دسته قرار داد. این کلمات جستجوی بسیار زیادی داشته و این که بتوانید آن‌ها را در رتبه‌های برتر موتورهای جستجو جای دهید اندکی دشوار خواهد بود. از سوی دیگر با جستجوی آن‌ها شما نمی‌توانید به نیت کاربران پی ببرید.

کلمات کلیدی عبارتی که به آن‌ها middle tail نیز گفته می‌شود این دشواری را نداشته و نتایج آن‌ها نیز نسبت به کلمات کلیدی هد، مشخص‌تر است. با این حال این کلمات نیز با مشکل کلی بودن و یا نامفهوم بودن مواجه هستند.

عباراتی از قبیل “هتل ارزان” را می‌توان از این دسته از کلمات کلیدی به شمار آورد. در صورتی که تمایل دارید وب‌سایتی پرترافیک و پربازدید برای خود تدارک ببینید بهتر است از کلمات کلیدی طولانی استفاده کنید که با آن‌ها long tail نیز گفته می‌شود.

این نوع از کلمات کلیدی این امکان را دارند که چیزی در حدود ۷۰ درصد ترافیک برای شما به ارمغان آورند. از سوی دیگر عرضه و میزان رقابت بر روی کلمات کلیدی طولانی بسیار کمتر از دیگر انواع کلمات کلیدی است. این کلمات در حالت معمول از ترکیبی از ۳ و یا چهار کلمه ساخته شده و کاربرانی آن‌ها را جستجو می‌کنند که به دنبال دستیابی به یک محصول خاص بوده و یا موضوعی مشخص را دنبال می‌نمایند. از جمله این کلمات کلیدی می‌توان به “خرید بلیط ارزان هواپیمای مشهد تهران” اشاره کرد. با سرچ این کلمات، کاربران قادر به دستیابی به نتایج کاملاً مشخصی خواهند بود .

مراحل تحقیق کلمه کلیدی

تعیین هدف

برای اینکه بتوانید فرایند تحقیق در کلمات و عبارات کلیدی را به بهترین نحو ممکن انجام دهید باید در ابتدا هدف و منظور خود را مشخص ساخته و بدانید به دنبال دستیابی به چه مقصودی هستید.

ممکن است هدف اصلی شما جذب ترافیک و یا ورودی بیشتر برای وبسایت باشد و یا تمایل به فروش بیشتر محصولات خود داشته باشید. برای هر کدام از این اهداف باید کلمات خاصی را در نظر گرفته تا در دستیابی به منظورتان به شما کمک کنند.

برای انجام این کار باید مطالعات کامل و کافی در حوزه بازار نیز داشته باشید. این امکان وجود دارد که شما در یک بازار رقابتی به سر ببرید و رقبای شما نیز سرمایه گذاری قابل توجهی بر روی بهینه سازی وب سایت‌های خود انجام داده باشند.

در این شرایط بهتر است در ابتدا اهدافی کوچک و مشخص برای خود تعریف و تدوین نموده و سعی کنید در بخش کوچکی از کلمات کلیدی به جایگاه و رتبه مد نظرتان دست پیدا کنید. بعد از این اقدام و کسب رتبه مناسب، یک گام دیگر برداشته و از تعداد کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید .

شناخت کامل کسب و کار و بازار

یکی از مهمترین مراحل تحقیق در کلمات و عبارات کلیدی، شناخت حوزه کاری‌تان است. سعی اصلی شما بر این باشد که در این زمینه اطلاعات کامل و کافی به دست آورید. برای کسب این اطلاعات شاید لازم باشد با مشتریان هم صحبت شوید. در این صورت تصور بهتری از نیازها و علایق آن‌ها خواهید داشت و یا می‌توانید دغدغه‌های آن‌ها را به خوبی درک کنید. با شناخت بیشتر کاربران و مشتریان و کسب اطلاعات در حوزه کسب و کار خود بازار هدف را نیز بهتر خواهید شناخت .

تهیه فهرست اولیه از کلمات کلیدی

برای این که بتوانید یک فهرست اولیه از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود پیدا کنید می‌توانید از روش‌های زیادی کمک بگیرید.

تهیه ی فهرست از کلمات کلیدی در نظر گرفتن تمام کلمات کلیدی در تهیه فهرست

بسیاری از افراد در این شرایط از روش طوفان فکری استفاده کرده و از همکاران، کارفرمایان و … می‌خواهند که هر کلمه‌ای که به ذهنشان می‌رسد بیان کنند. پس از آن می‌توانید فرایند تحقیق در کلمات و واژگان کلیدی را با این عبارات و مفاهیم آغاز کنید.

تجزیه و تحلیل رقبا

در این مرحله می‌توانید از کلمات و یا عبارات کلیدی اولیه و موجود در فهرست خود استفاده کرده و سپس به جستجوی آن مفاهیم در موتور جستجوی گوگل دست بزنید. در این صورت برای شما مشخص خواهد شد که کدام یک از سایت‌ها توانسته‌اند رتبه‌ها و نتایج برتری را از آن خود کنند.

بعد از آن می‌توانید به این وب سایت‌ها وارد شده و به تجزیه و تحلیل محتوایی و واژگان کلیدی آن‌ها اقدام نمایید. به خصوص اگر رقبای شما صاحبان برندها و محصولات معروف و شناخته شده‌اند رقابت با آن‌ها برای شما اندکی دشوار خواهد بود.

در این صورت اگر به بررسی صفحات وب سایت‌شان پرداخته و محتوای آن‌ها را بررسی کنید به نتایج بسیار مفیدتری دست پیدا خواهید کرد .

استفاده از ابزارها

در حال حاضر برخی از ابزارها و یا وبسایت‌ها طراحی و راه اندازی شده‌اند که شما می‌توانید برای تحقیق در واژگان کلیدی از آن‌ها کمک بگیرید.

پس کلمات اصلی به دست آمده طی مراحل پیشین را در این وب سایت‌ها وارد ساخته و نتایج جستجوهای آن‌ها را مشاهده کنید تا به فهرستی کامل از کلمات و عبارات کلیدی دست یابید. استفاده از چنین ابزارهایی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید واژگان کلیدی با تعداد جستجوهای بالاتر را پیدا کرده و یا حتی به واژه‌هایی دست یابید که رقبا از آن‌ها غفلت کرده‌اند.

در این صورت امکان بهتری برای رقابت با آن‌ها خواهید داشت. این دسته از ابزارها روش عملکرد یکسانی دارند. تنها کافی است که کلمه کلیدی مورد نظر خود را به آن‌ها معرفی نموده و در نهایت فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط تحویل بگیرید.

برخی از این ابزارها رایگان بوده و از برخی می‌توانید در ازای پرداخت هزینه استفاده کنید. در ادامه برخی از این ابزارها را معرفی خواهیم کرد .

پیشنهادهای گوگل Google Suggestion

شما می‌توانید از پیشنهادهای گوگل به عنوان یکی از بهترین ابزارهای تحقیق در کلمات کلیدی استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید در مواقعی که در موتور جستجوی گوگل به سرچ یک موضوع می‌پردازید، پیشنهادهایی توسط این موتور جستجو به شما ارائه خواهد شد. این کلمات پیشنهادی، تکمیل کننده فرآیند و عبارت جستجوی شما هستند.

گوگل سرچ کنسول Google Search Concole

گوگل سرچ کنسول به شما نشان خواهد داد که کاربران با استفاده از کدام کلمات کلیدی به وب سایت شما وارد شده‌اند. برای اینکه بتوانید این موضوع را بررسی کنید می‌توانید به بخش منوی سرچ کنسول سر زده و به بخش پرفورمنس وارد شوید.

سپس تعداد نمایش کلمه کلیدی و تعداد دفعاتی که کلیک بر روی آن انجام گرفته را مشاهده نمایید. با استفاده از این ابزار به این نکته پی خواهید برد که از میان کلمات کلیدی مورد نظر شما کدام یک تعداد نمایش بالاتری داشته و یا بر روی آن‌ها کلیک نشده است.

گوگل سرچ کنسول چیست؟ تحقیق کلمه کلیدی با سرچ کنسول آشنایی با ابزاری به نام گوگل سرچ کنسول

ابزار سرچ کنسول گوگل را می‌توان بهترین ابزار تحقیق کلمات و عبارات کلیدی به شمار آورد. اما با این حال حواستان باشد که استفاده از این ابزار برای سایت‌هایی مناسب است که سابقه فعالیت چند ماهه دارند و لذا کاربرد این ابزار برای سایت‌هایی که در ابتدای راه هستند و یا مبتدی به شمار می‌روند چندان مناسب نیست .

ابزار Ahrefs

تحقیق کلمات کلیدی با ahref

با استفاده از این ابزار این امکان را دارید که یک کلمه کلیدی در جایگاه خواسته شده وارد نموده و به هزاران کلمه کلیدی و یا عبارت کلیدی مرتبط دست پیدا کنید. امکان مشاهده اینکه رقبای کاری شما با استفاده از کدام یک از واژگان توانسته‌اند رتبه‌های بالایی کسب نمایند نیز با استفاده از این ابزار فراهم می‌شود .

سایت moz

تحقیق عبارات کلیدی با ابزار MOZ

وبسایت moz نیز ابزار و امکانات قابل توجهی برای سرچ و تحقیق در واژگان کلیدی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای دستیابی به کلمات کلیدی در این وبسایت باید به بخش keyword explorer مراجعه نمایید و سپس کلمه کلیدی اصلی و مد نظر خود را در این بخش وارد کنید.

در این صورت فهرستی از واژگان کلیدی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. حتی میزان سختی و نرخ کلیک کلمات نیز به شما ارائه خواهد شد .

Prioritize keywords by the metrics that matter.
Better predict keyword performance based on Search Volume estimates with 95% accuracy. Gauge competitiveness and estimate click-through-rates on the SERP with Difficulty and Organic CTR metrics. Add weight to a keyword’s importance to your business by assigning a custom own score.

کلمات کلیدی را بر اساس معیارهای مهم اولویت بندی کنید.
بهتر است عملکرد کلمه کلیدی را بر اساس برآوردهای میزان جستجو با دقت 95٪ پیش بینی کنید. رقابت را بسنجید و نرخ کلیک (CTR) روی SERP را با معیارهای سختی و CTR ارگانیک تخمین بزنید. با اختصاص امتیاز شخصی به اهمیت کلمه کلیدی برای کسب و کار خود اعتبار اضافه کنید.

ابزار Sempush

در صورتی که تمایل دارید به اطلاعات کاملی در حوزه میزان جستجو و یا سرچ کلمات، افزایش و یا کاهش آن‌ها و .. دست پیدا کنید می‌توانید از این ابزار کمک بگیرید. حتی این امکان را دارید که آدرس سایت رقبای کاری خود را در این وبسایت وارد کرده و در زمینه سئوی آن‌ها به اطلاعاتی دست پیدا کنید .

ابزار kwfinder

از این ابزار نیز می‌توانید برای تحقیق در کلمات و واژگان کلیدی استفاده کنید. به ویژه اینکه کار کردن با آن هم بسیار ساده بوده و تنها کافی است که وارد وبسایت آن شده و کلمه کلیدی مد نظر خود را در کادر وارد کنید.
می‌توانید زبان فارسی را انتخاب نموده و سپس بر روی دکمه find keywords کلیکی انجام دهید. با این اقدام فهرستی از واژگان کلیدی مرتبط با کلمه وارد شده توسط شما به نمایش در خواهد آمد .

هدف گذاری کلمات کلیدی

یکی از مهم‌ترین گام‌ها و مراحل تحقیق کلمات کلیدی، هدف گذاری بر روی کلیدواژه‌ها است. این کار را می‌توانید بعد از تهیه کردن فهرست کلمات کلیدی انجام دهید.
سپس به دسته بندی کلمات و واژگان کلیدی بر اساس هدف کسب و کار خود دست بزنید. سعی شما بر این باشد که تمامی کلمات مرتبط با یکدیگر را در یک دسته و یا گروه جای داده و کلمات مرتبط با موضوعات خاص را جداگانه دسته بندی کنید.

تعیین هدف از انتخاب کلمه های کلیدی باید کلمه های کلیدی با دقت انتخاب شوند

بسیاری از صاحبان کسب و کارها در این مرحله کلمات مرتبط با تولید محتوای وبلاگ را در یک گروه جای داده و کلمات و عبارات مربوط به خرید محصولات را در دسته دیگر قرار می‌دهند .

اختصاص دادن کلمات کلیدی به صفحات

به طور کلی و در سطح وب می‌توان چهار نوع اصلی صفحه را مشاهده کرد. از جمله انواع این صفحات می‌توان به صفحه دسته بندی محصولات اشاره کرد و یا صفحه دسته بندی مقالات را نام برد. صفحه مقاله و صفحه محصول از دیگر صفحات وب به شمار می‌روند.

آنچه که در این گام باید انجام دهید این است که هر کدام از دسته‌های کلمات کلیدی را که تعیین نموده‌اید بر روی یکی از انواع این صفحات بهینه سازی و یا سئو کنید. پس باید به طور دقیق برای شما مشخص باشد که چه نوع صفحه مناسب چه کلمه و یا کلمات کلیدی است.

به این ترتیب برخی از کلمات را باید در صفحه اصلی وب سایت مورد استفاده قرار داده و بعضی دیگر را در صفحات محصول و یا محتوای وبلاگ جای دهید. در این مرحله باید اقدام دیگری نیز انجام دهید و آن هم حذف کردن کلمات و عباراتی است که به کسب و کار شما ارتباط پیدا نمی‌کنند .

اولویت بندی کلمه های کلیدی

ناگفته پیدا است که از میان کلمات و عبارات مختلف کلیدی، برخی برای شما و توسعه کسب و کارتان از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار شده‌اند. پس باید تمرکز و تاکید اصلی خود را بر روی این مفاهیم قرار دهید.
در این مرحله باید این کلمات را اولویت بندی نموده و آن‌هایی را که برای شما نتایج بهتری به دست خواهند آورد، مشخص کنید.

همچنین باید میزان رقابت بر روی این کلمات را بررسی کرده و نرخ تبدیل آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید تا در پایان کار بتوانید کلمات و واژگانی را انتخاب نمایید که بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای وب سایت شما هستند. با این اقدامات مراحل تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ را به پایان خواهید رساند.

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟