Anchor Text چیست؟ انواع و اهمیت آن در سئو

انکرتکست
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 22 / 03 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از مهم‌ترین اصطلاحاتی که در حوزه سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو با آن برخورد می‌کنید عبارت Anchor Text (انکرتکست) است. این فاکتور یکی از معیارهای بسیار مهم و کلیدی در رتبه بندی وب سایت‌ها بوده و لذا اهمیت و ارزش بسیار بالایی دارد. با این حال تعداد اندکی از افراد به درستی می‌دانند که انکرتکست چیست و انواع آن کدام است و چه اهمیت و تاثیری در سئو سایت دارد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ داده و به ارائه مطالبی در زمینه انکرتکست بپردازیم. پس اگر شما هم به مباحث حوزه سئو سایت علاقه دارید با ما همراه باشید.

انکرتکست (Anchor Text) چیست ؟

به طور کلی به تمامی کلمات یا عباراتی که در یک متن موجود بوده و به یک متن و یا وبسایت دیگر لینک می‌شوند Anchor Text گفته می‌شود. پس این مفهوم و عبارت را می‌توان بخشی از یک لینک به شمار آورد. لینکی که کاربران شما قادر به مشاهده آن بوده و یا می‌توانند به راحتی بر روی آن کلیک کنند.
از این نوع لینک با عنوان متن لینک و یا عنوان لینک نیز یاد می‌شود. به عبارت ساده‌تر آنچه که به شما نشان می‌دهد که برای جستجوهای خود در یک موتور جستجو باید بر روی کدام یک از نتایج به نمایش درآمده کلیک کنید انکرتکست نام گرفته است.

از لحاظ لغوی هم می‌توان کلمه انکر را در معنای لنگر کشتی و تکست را به معنی متن در نظر گرفت. به همین دلیل بسیاری از افراد بر این باورند که این نوع متن قلاب شده می‌تواند مانند یک لنگر کشتی عمل کرده و ارتباط میان کاربران و وب سایت شما را برقرار سازد .

وجود Anchor Text و یا کلمات متن در یک لینک به موتور جستجوی گوگل این امکان را می‌دهد تا بهتر بتواند موضوع یک وبسایت را مورد شناسایی قرار داره و به ارزیابی آن اقدام کند. در واقع و با کمک متن کلمات است که موتور جستجوی گوگل به این تصمیم می‌رسد که وب سایت مورد نظر را در نتایج جستجو نشان دهد یا خیر.
نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که در صورتی که چندین وبسایت با یک انکرتکست مشابه و یا یکسان به صفحه‌ای از وبسایت دیگر لینک دهی کنند صفحه مورد نظر به مرور زمان با عنوان معتبرترین سایت برای کلمه کلیدی مورد نظر شناخته خواهد شد. در حالت معمول رنگ متن لینک‌ها را متفاوت با سایر کلمات انتخاب می‌کنند.

انواع Anchor Text

متن لینک‌ها انواع و اقسام مختلفی داشته و میزان ارزش و اهمیت تمامی آن‌ها هم یکسان نیست. پس برای اینکه بتوانید لینک‌هایی بهینه شده در وب سایت خود داشته باشید پیش از هرچیز شناخت انواع انکرتکست ضرورت دارد.

انواع مختلف anchor text انکرتکست چه انواعی دارد؟

از جمله انواع متن لینک‌ها می‌توان به انکر تکست عمومی، نام تجاری، عریان، کلمه کلیدی+ نام تجاری و … اشاره کرد. در ادامه به شرح مختصر برخی از انواع این مفاهیم خواهیم پرداخت.

انکرتکست عمومی

به این نوع از متن لینک‌ها Generic Anchors نیز گفته می‌شود. عبارات و متونی از قبیل اینجا را کلیک کنید، اطلاعات بیشتر، ادامه مطلب، بیشتر بخوانید و … از جمله این نوع از متن لینک‌ها به شمار می‌روند.
از آنجایی که طی سال‌های اخیر قوانین الگوریتم گوگل دچار تغییر و تحولاتی شده به کارگیری این نوع لینک‌ها باعث می‌شود آسیب‌هایی به سئو سایت شما وارد گردد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان حوزه سئو بر این باورند که اگر این عناوین در لینک‌های شما نباشند بهتر است.

انکر تکست نام تجاری

این نوع از لینک‌ها را با عنوان Branded Anchors نیز می‌شناسند. انکر تکست‌های نام تجاری و یا برند لینک‌هایی هستند که در متن خود از نام و عنوان تجاری استفاده کرده‌اند. حواستان باشد که در فرایند لینک سازی، نباید نام تجاری شما با کلمه‌ی کلیدی هدف را یکسان در نظر بگیرید. در غیر این صورت سئو سایت شما با آسیب‌هایی مواجه خواهد شد.
به طور کلی، اگر اولویت شما معرفی یک وبسایت بوده و یا تمایل دارید شرکت و مجموعه کاری خود را به کاربران معرفی نمایید می‌توانید در بخش انکر تکست، نام مجموعه و یا برند خود را جای داده و کاربران را به صفحه‌ای که تمایل دارید هدایت نمایید .

انکر تکست عریان

به این نوع از لینک‌ها Naked link Anchors نیز گفته شده و به آن‌ها لینک بدون عنوان نیز اطلاق می‌گردد. این نوع از لینک‌ها در متن خود از کلمه کلیدی خاصی استفاده نکرده و آدرس صفحات و url آن‌ها را با عنوان متن لینک مورد استفاده قرار می‌دهند. .
در حالت معمول در این نوع از متن لینک‌ها، خود لینک را به عنوان رابط مورد استفاده قرار می‌دهند. این موضوع کمک می‌کند تا احتمال باقی ماندن آدرس یک وب سایت در ذهن کاربران بیشتر شود .

Anchor Text کلمه کلیدی + نام تجاری

این نوع از لینک‌ها را می‌توان به شکل عبارت Brand+keyword Anchors نیز به نمایش درآورد. استفاده از این دو عبارت در این لینک‌ها راهکاری بسیار موثر و مناسب برای سئو سایت شما است. چرا که هم در برگیرنده برند و نام و عنوان تجاری شما بوده و هم کلمه کلیدی هدفتان را مشخص می‌سازد.

انکرتکست تصویر

در مواقعی که شما در تصاویر وبسایت خود از لینک استفاده می‌کنید تا فرآیند لینک سازی را به بهترین شکل ممکن انجام داده و این فرآیند از نظر موتور جستجوی گوگل طبیعی‌تر به نظر برسد، یعنی به انکر تکست تصاویر و یا Image Anchors اقدام کرده‌اید.
در حالت معمول مرورگرها با لود نشدن تصاویر لینک دار، متن جایگزین تصاویر که به آن Alternate Text نیز گفته می‌شود را به شکل یک متن لینک به نمایش در می‌آورند. پس باید در هنگام استفاده از تصاویر و متن جایگزین آن‌ها دقت کافی به خرج دهید.

انکر تکست هم معنی

انکر تکست‌های هم معنی نوع دیگری از متن لینک‌ها هستند که با عنوان LSI نیز شناخته می‌شوند. این عبارت مخفف و کوتاه شده Latent Sematic Indexing است و می‌توان آن را به فهرست سازی معنایی نهفته ترجمه کرد. در این نوع از لینک‌ها از کلمه کلیدی هدف استفاده نشده و به جای آن عبارات هم معنی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

انکر تکست طولانی

این نوع از متن لینک‌ها با ویژگی طولانی بودن و یا به اصطلاح دم دراز بودن مورد شناسایی قرار می‌گیرند. به متن لینک‌های طولانی Long Tail Anchors نیز گفته می‌شود .

اهمیت انکرتکست در سئو سایت

هوشمند شدن موتورهای جستجو باعث شده تا گوگل نیز اهمیت زیادی برای فاکتورهای بسیار جزئی در فرایند رتبه بندی وب سایت‌ها قائل باشد. یکی از مهم‌ترین این عوامل ارتباط میان موضوع لینک‌ها است.

آیا انکرتکست تاثیری بر سئوی سایت دارد؟ anchor text چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

این موتور جستجو قادر است با استفاده از محتوای به کار رفته در یک وبسایت و یا صفحه و از سوی دیگر با کمک انکرتکست‌ها و لینک‌ها، موضوع وب سایت را تشخیص دهد. در غیر این صورت و بدون این بررسی و تشخیص موتورجستجو، امکان قرار گرفتن سایت شما در رتبه‌ها و جایگاه‌های بالاتر وجود نداشته و یا کار سختی به نظر می‌رسد. اما با سازگاری کافی محتوا و موضوع وب سایت شما با متن لینک‌ها، کار دشواری برای ارتقای رتبه و سئو سایت خود نخواهید داشت.
علاوه بر سئو و بهبود رتبه شما، استفاده از این فاکتورها نقش قابل توجهی در ایجاد یک تجربه کاربری مناسب برای بازدید کنندگان و کاربران دارد. چراکه بازدیدکنندگان با کلیک بر روی لینک مورد نظر شما به راحتی به موضوعی که به آن علاقه دارند دسترسی پیدا خواهند کرد. اما اگر کاربر با ورود به وب سایت شما به محتوای مورد نظر خود دسترسی پیدا نکند بدون تردید و بلافاصله آن را ترک خواهد کرد.
پس اهمیت Anchor Text در سئو سایت غیر قابل انکار بوده و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. با این حال حواستان باشد که در فرآیند لینک سازی انکرتکست‌های متنوعی را مورد استفاده قرار دهید. در این صورت موتور جستجوی گوگل ساختار لینک‌ها را طبیعی دانسته و اهمیت بیشتری به وب سایت شما خواهد داد.

نظرات

  • عکس ساناز حسینی
    ساناز حسینی تاریخ ۲۷ مرداد ۱۴۰۲

    خیلی متن مفیدی بود من کارآموز سئو هستم و از سایتتون کلی مطلب یاد گرفتم ممنونم

    پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟