اثر استفاده از ساختار مناسب URL در سئو سایت

مفهوم URL چیست؟
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 22 / 06 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

ساختار ( Uniform Resource Locator) URL در واقع به همان آدرسی اطلاق می‌گردد که صفحه و یا وبسایت شما با آن شناخته می‌شود. این آدرس برای دو دسته از افراد اهمیت خاصی دارد. یک دسته کاربران شما بوده و در سمت دیگر موتور جستجوی گوگل قرار گرفته است. به طور کلی اثر استفاده از ساختار مناسب URL غیرقابل انکار بوده اما این تاثیر چندان مستقیم نیست.

هر چقدر این ساختار مناسب‌تر و منطقی‌تر باشد کمک می‌کند تا حرکت خزنده‌های موتور جستجوی گوگل دروب سایت شما بسیار سریعتر انجام شود. این رویداد نیز باعث می‌شود تا ایندکس شدن صفحات با سرعت بالاتری اتفاق بیفتد.

در این مقاله قصد داریم اثر استفاده از ساختار مناسب URL در سئو سایت را مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی‌های یک URL مناسب را بررسی کنیم. اما پیش از آن بهتر است بدانید URL دقیقا چیست .

ساختار URL چیست؟

یو آر ال در واقع به یک رشته متن گفته می‌شود که از حروف و برخی از کاراکترهای خاص به وجود آمده است. هر کدام از یو آر ال¬ها به یک پایگاه موجود در وبسایت اشاره دارند. با استفاده از این پارامترها می‌توان مکان یک منبع اینترنتی را مشخص کرد.
رشته متن به کار رفته در ساختار یو آر الها می‌توانند ۲۰۸۳ کاراکتر باشند. در واقع هر کدام از مکان‌ها در اینترنت و یا هر کدام از وب‌سایت‌ها یک آدرس دارند که از طریق یک رشته متن به نمایش در می‌آیند تا قابل فهم و درک باشند.
یو آر ال¬ها از نظر ساختاری متشکل از پروتکل Http و یا Https بوده و یک نام دامنه و مسیر نیز دارند. این فاکتورها نقش قابل توجهی در ساختار سایت و یا معماری آن داشته و بهینه سازی و مناسب ساختن آن‌ها در سئو تکنیکال بسیار مهم است.
در حقیقت با سئو نکردن و یا بهینه و مناسب نساختن ساختار URL بسیاری از فاکتورهای مورد نیاز برای سئو سایت را از دست خواهید داد. ‏به طور کلی یو آر ال‌ها را می‌توان یک بخش بسیار مهم از صفحات وب سایت‌ها به شمار آورد.
این بخش‌ها در حقیقت راه ورود کاربران به صفحات وب سایت شما بوده و نقش قابل توجهی در جذب و جلب توجه آن‌ها دارند. بسیاری از کاربران پیش از ورود به یک صفحه و یا کلیک بر روی آدرس آن، نگاه و یا توجهی هم به آدرس صفحه مورد نظر دارند. سپس بر اساس این فاکتور وارد یک وب سایت می‌شوند .

ویژگی‌های ‏URL مناسب و تاثیر آن در سئو سایت

آدرس صفحه خوب از طبقه بندی و دسته بندی مناسبی برخوردار شده است. به ویژه اگر سایت شما یک فروشگاه اینترنتی است، باید به این ویژگی توجه خاصی داشته باشید. چرا که باید کاربران شما با نگاه کردن به آدرس صفحات به این تشخیص برسند که کدام محصول و از چه گروهی در صفحه عرضه شده است.

ویژگی های یو ار ال بهینه چیست؟ چه URL ای مناسب است؟

علاوه بر کاربران، چنین آدرسی برای موتور جستجوی گوگل نیز مناسب و بهینه بوده و به راحتی قادر به درک آن خواهد بود. پس سعی اصلی خود را بر این قرار دهید که از آدرس‌های عجیب و یا پرکارکاراکتر استفاده نکنید که تاثیر منفی در سئو سایت شما داشته و علاوه بر آن ظاهر ناخوشایندی هم دارند.

وجود ظاهر ناخوشایند و نامطلوب آدرس صفحه نیز باعث می‌شود تا کاربران تمایل به کلیک کردن بر روی آن نداشته باشند. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ساختار مناسب یو آر ال تنها یکی از فاکتورهای موثر و مورد نیاز در سئو سایت است.
یعنی این امکان وجود دارد که شما وب سایتی را مشاهده کنید که با وجود برخورداری از یک ساختار نامناسب URL در رتبه و جایگاه قابل قبولی قرار گرفته باشد. پس عدم استفاده از ساختار مناسب یو آر ال به نابودی یک وب سایت منجر نمی‌شود و یا سئوی آن را بی‌تأثیر نمی‌کند.
اما با این حال شما سعی خود را به کار گیرید تا وبسایتی فوق العاده و ایده آل داشته باشید. بدین منظور استفاده از ساختار مناسب یو آر ال ضرورت دارد .

نکات مورد نیاز برای ایجاد ساختار مناسب URL و بهبود سئو سایت

اگر تمایل دارید اثر استفاده از ساختار مناسب URL را بهتر مشاهده کنید، لازم است چند نکته مهم را در نظر گرفته و آن‌ها را رعایت نمایید. برای نمونه به منظور تعیین آدرس صفحات مورد نظر خود به یک دسته بندی و نظم منطقی دقت داشته باشید و یا سعی کنید سئوی آدرس صفحه را افزایش دهید.
برای این منظور بهتر است کلمات کلیدی مدنظر خود را درون این آدرس جای دهید. ساختار URL شما باید کاملاً ساده بوده و منظم و منطقی باشد. از سوی دیگر تا حد امکان این آدرس را کوتاه انتخاب کنید و یا به جای اعداد و ارقام از نام دسته‌ها بهره برداری نمایید.
بهتر است کلمات استفاده شده در آدرس را با استفاده از خط فاصله از یکدیگر جدا کنید. بسیاری از افراد میان دو کلمه از آندرلاین استفاده می‌کنند. وجود این خط میان دو کلمه باعث می‌شود تا موتور جستجوی گوگل این دو را به صورت پیوسته در نظر بگیرد.
استفاده از حروف کوچک نقش قابل توجهی در ایجاد یک ساختار مناسب یو آر ال خواهد داشت و نقش و تاثیر بالایی در سئو سایت بر عهده خواهد گرفت. چرا که موتور جستجوی گوگل حساسیت بسیار زیادی به حروف بزرگ و یا کوچک دارد.

URL و کمک آن به بهینه سازی سئوی سایت چگونه یو آر ال ما ساختار بهتری داشته باشد؟

ساده کردن افعال نیز کمک می‌کند تا ساختار URL شما مناسب‌تر و بهینه‌تر گردد. به طور کلی آدرس صفحات شما باید به گونه‌ای به نگارش درآمده باشند که هم کاربران و هم موتورهای جستجو به راحتی قادر به استفاده و خوانش آن باشند. بهتر است یو آر ال‌های صفحات خود را به زبان انگلیسی به نگارش درآورید.
چرا که موتور جستجوی گوگل آدرس صفحات نوشته شده به این زبان را بهتر درک خواهد کرد. از سوی دیگر استفاده از عبارات انگلیسی به شما کمک می‌کند تا آدرس صفحات خود را کوتاه‌تر سازید. در مواقع لزوم می‌توانید از آدرس صفحه فارسی کمک بگیرید .

اثر استفاده از ساختار مناسب URL در سئو سایت

در ادامه به 2 اثر مهم استفاده از آدرس با ساختار مناسب می¬پردازیم:

بهبود تجربه کاربری

همان‌طور که می‌دانید از نظر موتور جستجوی گوگل کاربران و تجربه کاربری آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. در بسیاری از موارد این موتور جستجو با توجه به این فاکتور وب سایت‌ها را رتبه بندی می‌کند.
در صورتی که یک ساختار مناسب را برای آدرس صفحات وب سایت خود در نظر گرفته باشید کاربران و موتور جستجو به این درک و نتیجه خواهند رسید که صفحه شما درباره چه چیزی است.
حتی اگر در مواقعی، گوگل تگ عنوان را حذف نماید و تنها آدرس URL صفحه شما به نمایش در آید، باز هم کاربران متوجه خواهند شد که در آن صفحه‌ای که تمایل به کلیک بر روی آن دارند چه موضوعی جای گرفته است.
همین رویداد ساده نقش موثری در ارتقای تجربه کاربری وب سایت شما دارد. در حقیقت و در مواقعی که یک کاربر قادر باشد محتوای یک صفحه را پیش از باز کردن آن تشخیص دهد، در مواقعی به وب سایت و یا صفحه شما وارد خواهد شد که حقیقتاً به موضوع موردنظر علاقه دارد.
در این صورت به راحتی وب سایت شما را ترک نکرده و در آن باقی خواهد ماند. این عامل هم به گوگل اطلاع می‌دهد که تجربه کاربری وب سایت شما مثبت و قابل قبول است .

کمک به رتبه بندی وب سایت

استفاده از ساختار مناسب URL نقش مهمی در رتبه بندی سایت شما خواهد داشت. به طور کلی می‌توان گفت URL ها از جمله مهمترین عوامل و فاکتورهای موثر در رتبه بندی به شمار می‌روند.
موتور جستجوی گوگل از این پارامترها در مواقعی استفاده می‌کند که تمایل داشته باشد ارتباط یک صفحه را با جستجوی کاربران تعیین و مشخص سازد. برای نمونه اگر شما در آدرس صفحه وب سایت خود از کلمات کلیدی استفاده کنید، رتبه آن را افزایش خواهید داد.

آیا قرار دادن کلمات کلیدی در آدرس صفحه (URL) می‌تواند باعث شود که افراد روی آن کلیک کنند؟

به استناد از مقاله سایت searchenginejournal در گذشته، کارشناسان سئو معتقد بودند که استفاده از کلمات کلیدی در URL وب‌سایت، می‌تواند به بهبود رتبه‌بندی آن در نتایج جستجو (SERP) کمک کند. این کار به این دلیل بود که گوگل از URLها برای درک محتوای صفحه و مرتبط بودن آن با کلمات کلیدی استفاده می‌کرد.
جالب است بدانید، الگوریتم‌های موتور جستجو در سال‌های اخیر تغییر کرده‌اند. گوگل اکنون به عوامل بیشتری برای رتبه‌بندی صفحات وب نگاه می‌کند، مانند کیفیت محتوا، سیگنال‌های اجتماعی و لینک‌های ورودی.
به همین دلیل، استفاده از کلمات کلیدی در URL به اندازه گذشته مهم نیست. در واقع، در برخی موارد، استفاده از کلمات کلیدی زیاد در URL می‌تواند مضر باشد و باعث شود که URL شما مصنوعی یا غیرطبیعی به نظر برسد و ممکن است گوگل کمتر به آن توجه کند.
در مورد وب‌سایت‌هایی که از ناوبری خرده‌نان (Breadcrumb Navigation) یا داده‌های ساختاریافته ناوبری خرده ‌نان(Breadcrumb Navigation Structured Data) استفاده می‌کنند، گوگل اکنون از نام دسته‌بندی در نتایج
جستجو استفاده می‌کند. این کار به کاربران کمک می‌کند تا محتوای صفحه را بهتر درک کنند و صفحات مرتبط را در وب‌سایت شما پیدا کنند.
بنابراین، اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید، باید روی کیفیت محتوا، سیگنال‌های اجتماعی و لینک‌های ورودی تمرکز کنید. استفاده از کلمات کلیدی در URL هنوز می‌تواند مفید باشد، اما نباید تنها عاملی باشد که برای بهینه‌سازی موتور جستجو در نظر می‌گیرید.

در تصویر زیر کلمات کلیدی در URL قابل مشاهده نیستند.

برای سایت‌هایی که از breadcrumb navigation یا داده‌های ساختاری breadcrumb استفاده نمی‌کنند، گوگل همچنان URL‌هایی را که حاوی کلمات کلیدی هستند، نمایش می‌دهد.اما آنها را برجسته نمی کند!!

اگر گوگل کلمات کلیدی در URL را برجسته می‌کرد، قطعا به تاثیرپذیری و دید بهتر آن کمک میکرد، اما اینطور نیست.

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟