تاثیر بازدید فیک در سئو سایت

نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 28 / 06 / 1402
5/5 - (5 امتیاز)

همزمان با پیشرفت فضای وب، مفهوم تازه ای به نام بازدید فیک یا جعلی نیز به وجود آمده است که در ادامه بیشتر به آن پرداخته خواهد شد. در حال حاضر فضای اینترنت، رشد و گسترش قابل توجهی پیدا کرده و بسیاری از صاحبان مشاغل، فعالیت‌های مربوط به کسب و کار تجاری و یا خدماتی خود را از طریق این فضا پیگیری و دنبال می‌کنند.

این روزها یکی از مهمترین دغدغه‌های صاحبان مشاغل، داشتن یک وب سایت و ارتقای رتبه و جایگاه آن در نتایج موتورهای جستجو است. در صورتی که یک وب سایت در صفحه اول گوگل جای بگیرد ترافیک خود را افزایش داده و بازخورد و بهره وری یک کسب و کار نیز افزایش پیدا می‌کند. تمامی اقداماتی که در این راستا و به منظور کسب نتیجه دلخواه در موتورهای جستجو انجام می‌شود، سئو سایت نام گرفته است.

عده‌ای بر این باورند که هر گونه بازدید از یک وب سایت حتی بازدید تقلبی، جعلی و یا فیک نیز می‌تواند رتبه و جایگاه آن را افزایش دهد. به همین دلیل در این مقاله از سایت نیواد تاثیر بازدید فیک در سئو سایت را بررسی خواهیم کرد. اما پیش از آن لازم است بدانید که افزایش بازدید سایت بر روی سئو چه تاثیری دارد .

ترافیک جعلی، رباتی یا فیک، بازدیدکنندگانی هستند که توسط ربات‌ها یا نرم‌افزارهای مخصوصی ایجاد می‌شوند. این بازدیدکنندگان واقعی نیستند و فقط برای افزایش درآمد تبلیغاتی یک سایت استفاده می‌شوند. به عبارت ساده‌تر، ترافیک جعلی بازدیدکنندگانی هستند که وجود خارجی ندارند!

تاثیر افزایش ورودی گوگل یا بازدید سایت بر روی سئو

ناگفته پیدا است که تاثیر بازدید سایت برای افزایش فروش محصولات و یا ارائه خدمات بیشتر و از سوی دیگر دریافت بیشتر تبلیغات تا چه اندازه بوده و چه ارزش و اهمیتی دارد. اما با این حال یکی از اصلی‌ترین و یا به عبارت دیگر مهمترین اصل در نگهداری یک وب سایت سئو و یا بهینه سازی آن است.

از سوی دیگر هر چه تعداد کاربران وارد شده به وب سایت شما و یا ترافیک ورودی آن بیشتر باشد قدرت دامنه وب نیز افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از وب سایت‌ها تعداد بازدید بسیار بالایی دارند اما رتبه و جایگاه آن‌ها در نتایج موتور جستجو از وب سایت‌های با بازدید کمتر به مراتب پایین‌تر است. پس افزایش بازدید در سایت باید به صورت هدفمند انجام و دنبال شود .
در حال حاضر بسیاری از وب سایت‌ها ترافیک کاذب و یا فیک را وارد وب سایت خود می‌نمایند. در حالت معمول فعالیت این نوع سایت‌ها با عناوینی از قبیل افزایش ترافیک، افزایش الکسا و یا بازدید سایت صورت می‌پذیرد. پس نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید تاثیرگذاری ترافیک در سئو سایت است‌.
در واقع ما در عمل مشاهده می‌کنیم که بسیاری از وب سایت‌ها که ترافیک بالایی هم به دست آورده‌اند توانسته‌اند رتبه و جایگاه بهتری را نیز در نتایج موتورهای جستجو از آن خود کنند.

آیا ورودی گوگل بر سئو تاثیری دارد؟, رابطه ی بازدید سایت و سئو

پس به طور کلی می‌توان گفت ترافیک یک وب سایت و افزایش آن در افزایش و ارتقای سئو آن هم تاثیرات مثبت بسیاری ایجاد می‌کند.
این تأثیرات نشان دهنده میزان اعتبار یک وب سایت خواهند بود. به همین دلیل بسیاری از وب مستران برای این که بتوانند وضعیت سئو وب سایت خود را بهبود بخشند از ترافیک فیک و کاذب کمک می‌گیرند تا به این ترتیب بتوانند بازدیدهای وب سایت خود را افزایش داده و بر میزان اعتبار سایت خود بیفزایند.
این دسته از افراد برای این که بتوانند به سایت خود بازدیدهای فیک و یا تقلبی وارد سازند از چندین روش اصلی کمک می‌گیرند. در ادامه به شرح مختصر برخی از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

2 روش رایج افزایش بازدید فیک یا تقلبی در سایت

در ادامه دو مورد از رایج ترین روشهایی که کاربران برای افزایش بازدید یا ترافیک سایت به صورت تقلبی به کار میگیرند را معرفی میکنیم:

1- تبادل لینک

یکی از مهمترین روش‌های افزایش رتبه وب سایت از طریق بازدیدهای فیک و تقلبی، تبادل لینک است. تبادل لینک در مواقعی انجام می‌شود که شما با یک یا چندین وب سایت دیگر در تعامل و ارتباط قرار گرفته و به صورتی کاملا همزمان آدرس وب سایت‌های خود را در صفحات یکدیگر قرار می‌دهید.
در این صورت کاربران تشویق و ترغیب خواهند شد که بر روی این آدرس‌ها کلیکی انجام داده و به سایتی که مد نظر است هدایت شوند. در بسیاری از موارد این کار با اهداف مالی انجام می‌شود و یا هدف از انجام آن برندسازی و یا دستیابی به فروش بیشتر است.
چرا که صاحبان وب سایت‌ها در این شرایط گمان می‌کنند در چشم بودن به افزایش فروش آن‌ها کمک می‌کند .

2- استفاده از نرم‌ افزارهای افزایش ترافیک وب سایت

یکی دیگر از راهکارهای افزایش ترافیک و یا بازدید فیک در وب سایت استفاده از نرم‌ افزارهای خاصی است که به این منظور طراحی و تولید شده‌اند. بسیاری از افراد برای دستیابی به این هدف از ربات تحت ویندوز IPTS استفاده می‌کنند که یکی از شناخته‌شده‌ترین ربات‌ها به منظور هدایت بازدید فیک به یک وب سایت است.
استفاده از این ربات ویژگی‌های مثبت‌ و مزایایی برای صاحبان وب سایت‌ها و مدیران آن‌ها دارد. یکی از مهمترین ویژگی‌های آن هم برخورداری از امکانات شخصی سازی است. به همین دلیل بیش از سایر نرم افزارهای افزایش ترافیک وب سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید این نرم‌ افزار را به صورت رایگان از گوگل دانلود نموده و به نصب آن دست بزنید.

اما با این حال به این نکته هم توجه داشته باشید که استفاده رایگان از این برنامه یک مدت زمان کوتاه هفت روزه دارد. یعنی پس از گذشت هفت روز باید نسخه جدید آن را خریداری کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید.
نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که از نظر الگوریتم‌ها و سیاست‌های تعیین شده توسط گوگل، انجام چنین اقداماتی ممنوع بوده و به طور حتم و با شک کردن گوگل، جریمه‌های بسیار زیادی در پی خواهد داشت.

روش رایج افزایش بازدید فیک یا تقلبی در سایت,افزایش ترافیک وب با استفاده از نرم افزارها

نکته بسیار مهم دیگری که باید در زمینه این نرم افزارها به آن دقت داشته باشید این است که این برنامه‌ها در حالت معمول به موضوع و اصل سئو بی توجه بوده و تنها هدفشان افزایش دادن تعداد کاربران و بازدیدکنندگان یک وب سایت با استفاده از هر روش و یا راهکاری است.
در بسیاری از مواقع آماری که از بازدیدکنندگان توسط این نرم‌ افزارها به نمایش درمی‌آید فیک بوده و یا این بازدید کنندگان هیچگونه فعالیتی در وب سایت شما ندارند. برخی از کاربران از روش دیگری به منظور افزایش ترافیک کاذب و یا فیک برای وب سایت خود استفاده می‌کنند که تکنیک Pop-Up نام گرفته است.
Pop up در واقع به همان صفحاتی در وب گفته می‌شود که به صورت کاملاً ناخواسته برای کاربران باز می‌شوند.

در حالت معمول کاربران از این نوع صفحات هیچگونه استقبالی نکرده و از آنجایی که مطالب و محتواهای مفیدی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند، کاربران با سرعت‌هایی بسیار بالا این صفحات را بسته و از آن‌ها خارج می‌شوند.
در این صورت نرخ پرش یا Bounce افزایش پیدا خواهد کرد. در حالت معمول هرچه کاربران، یک صفحه وب را با سرعت بالاتری ترک کنند نرخ بونس یا پرش نیز افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد. بالاتر بودن این نرخ نیز نشان می‌دهد که افراد از این صفحه نارضایتی داشته و یا کیفیت آن پایین است.
چنین رویه‌ای اثرات منفی بسیار زیادی برای یک وب سایت خواهد داشت و اگر این روند ادامه پیدا کند امکان حذف آن صفحه به طور کامل از نتایج موتورهای جستجو وجود دارد.

بازدید فیک چه اثری در سئو سایت دارد؟

در صورتی که شما توانسته باشید اصول مربوط به بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو را به درستی پیاده‌سازی و اجرایی کنید، ایجاد ترافیک فیک و یا کاذب نیز می‌تواند اعتباراتی به وب سایت شما ارائه دهد.
اما نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که با قطع سرویس، ترافیک و کاربران بسیار زیادی که به صورت فیک از وب سایت شما بازدید به عمل می‌آوردند را از دست خواهید داد و لذا این عامل تاثیر منفی در سئوی سایت شما به وجود خواهد آورد.
از سوی دیگر افزایش ورودی به وب سایت نیز برای شما خطراتی ایجاد می‌کند. لازم است بدانید که تا چند سال پیش بسیاری از افراد به خرید بازدید فیک و تقلبی دست می‌زدند و می‌توانستند گوگل را نیز فریب دهند. حتی می‌توانستند رتبه‌های وب سایت خود را به شکلی کاملاً محسوس بهبود و ارتقا بخشند.
در حالی که امروزه شرایط دچار تغییر و تحولاتی شده و آن وضعیت قبلی حکمفرما نیست.

آیا بازدید فیک بر سئو سایت تاثیری دارد؟,تاثیر بازدید تقلبی بر سئو آیا خرید بازدید فیک میتواند به روند رشد و بهبود سئو کمک کند؟

به گونه‌ای که گوگل قادر است با استفاده از برخی الگوریتم‌ها و یا شاخصه‌های ویژه، بازدیدهای تقلبی و فیک یک وب سایت را مورد شناسایی قرار دهد و اگر این روندها ادامه پیدا کند گوگل با وب‌سایت‌های خاطی برخورد شدید داشته و یا آن‌ها را پنالتی می‌کند. گوگل برای تشخیص بازدیدهای فیک می‌تواند ترافیک یک وب سایت را در حال حاضر نسبت به قبل مشاهده و بررسی کند و یا به بررسی آی پی‌ها و لوکیشن‌های جستجو کنندگان و وارد شوندگان به وب سایت دست بزند.

استفاده از ترافیک جعلی یک کار غیرقانونی و فریبکارانه است. موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از الگوریتم‌های خاصی برای شناسایی ترافیک جعلی استفاده می‌کنند. اگر سایت شما توسط این الگوریتم‌ها شناسایی شود، ممکن است جریمه شده یا حتی از نتایج جستجو حذف شوید.

همان‌طور که می‌دانید یک وب سایت در اینترنت باید توسط بازدیدکنندگانی از سراسر جهان با آی پی‌ها و لوکیشن‌های مختلف بازدید شود. این در حالی است که شرکت‌هایی که به افزایش ورودی و یا ترافیک وب سایت کمک می‌کنند ربات‌هایی را به وب سایت شما وارد خواهند ساخت که همگی یک آی پی دارند و یا موقعیت مکانی آن‌ها با یکدیگر مشابه است.
گوگل می‌تواند با بررسی رفتار کاربران نیز متوجه ورودی‌ها و یا بازدیدهای فیک از وب سایت شما شود. همان‌طور که می‌دانید کاربران با ورود به یک وب سایت رفتارهای متفاوتی از خود نشان خواهند داد. در حالی که ربات‌ها با ورود به یک صفحه، رفتارهای کاملا یکسان و مشابهی دارند.
برای نمونه دقایقی در یک صفحه باقی مانده و صفحات تعیین شده‌ای را باز می‌کنند. سپس از وب سایت خارج می‌شوند. تمامی این رفتارها گوگل را مشکوک کرده و به جریمه شدن وب سایت شما می‌انجامد.

در پایان

در نظر داشته باشید که استفاده از بازدید فیک یا کاذب برای افزایش ورودی گوگل و ترافیک سایت، به هیچ وجه موجب بهبود سئو نخواهد شد. به دلیل الگوریتم‌های هوشمند موتورهای جستجو (علی الخصوص Google)، شناسایی بازدیدهای نامعتبر و تقلبی در حال حاضر بسیار راحت شده است و ممکن است به جای کمک به رشد سایت، باعث محرومیت آن از صفحات نتایج جستجو شود. بنابراین، بهترین راهکار برای بهبود سئو سایت، افزایش کیفیت محتوا و بهبود تجربه کاربری است.

اگر نگران افت رتبه سایت خود هستید، می‌توانید برای دریافت مشاوره سئو با ما تماس بگیرید. ما به شما کمک می‌کنیم تا سئو سایت خود را بهبود بخشید و از تأثیر منفی بازدید فیک بر سایت خود جلوگیری کنید.

References:

  •  https://willowmarketing.com/2017/07/11/fake-web-traffic/
  •  https://www.growtraffic.co.uk/how-to-tell-if-youre-getting-real-or-fake-traffic/

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟