تاثیر سرعت سایت در سئو چقدر است؟

سرعت وب سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 20 / 06 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

تاثیر سرعت وب سایت بر سئو غیر قابل انکار است. از نظر بسیاری از کارشناسان پس از تولید محتوا سرعت سایت مهمترین عامل اثرگذار بر سئو محسوب می‌شود. با وجود اهمیت بسیار بالای سرعت یک وب سایت در افزایش سئو، عده زیادی از افراد به آن توجه نشان نداده و از سوی دیگر برخی حساسیت و دقت فوق‌العاده‌ای بر روی این موضوع دارند. در این مقاله به ارائه مطالبی در این باره خواهیم پرداخت. پس اگر شما هم در رابطه با نقش و تاثیر سرعت وب سایت بر سئو با دغدغه‌ای مواجه شده و یا سوالی دارید با ما همراه باشید.

تاثیر سرعت سایت در سئو چیست ؟

منظور از سرعت سایت در واقع همان مدت زمانی است که یک کاربر به ارسال درخواست نمایش یک سایت اقدام می‌کند و سپس به نمایش کامل اطلاعات آن دست می‌زند. حال بیاید بپردازیم که تاثیر سرعت سایت در سئو چقدر است؟

تاثیر سرعت سایت در سئو

در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها و واحدهای فروش به فضای اینترنت منتقل شده‌اند. از سوی دیگر بسیاری از افراد دغدغه‌ای به نام کمبود وقت دارند. به همین دلیل بیشتر افراد برای جستجوی محصول و یا خدمات مورد نظر خود و یا حتی پاسخ به سوالات و دغدغه‌ها به سراغ اینترنت و موتور جستجوی گوگل می‌روند.

در این شرایط سرعت وب سایت اهمیت پیدا می‌کند. در حقیقت و در دنیایی که دسترسی به اطلاعات، آن هم با سرعت بسیار بالا، نوعی مزیت و ویژگی منحصر به فرد به شمار می‌رود، پس حتی نمی‌توان از چند ثانیه نیز به راحتی گذشت. چرا که همین چند ثانیه می‌تواند تفاوت اساسی میان جایگاه و رتبه دو وب سایت به وجود آورد.

همان‌طور که می‌دانید موتور جستجوی گوگل از معیارهای زیادی استفاده کرده و از طریق آن‌ها رتبه و جایگاه یک وب سایت را مشخص می‌سازد. یکی از مهم‌ترین این فاکتورها سرعت سایت شما است. به طور کلی موتورهای جستجو می‌خواهند کاربران به سمت وب‌سایت‌هایی هدایت شوند که بهترین تجربه کاربری را داشته و یا بیشترین میزان بهره وری را نصیب خود سازند.

در صورتی که وب سایت شما از بهترین اطلاعات هم برخوردار باشد اما با سرعتی پایین بارگذاری شده و در اختیار مخاطبان قرار بگیرد، باز هم سایت خوبی نخواهید داشت.

تاثیر سرعت سایت بر سئوتاثیر سرعت سایت در سئو چقدر است؟

در حالت معمول و با وجود سرعت بالای یک وب سایت فردی که بنا به هر دلیل وارد آن شده، از آن خارج نخواهد شد و لذا مدت زمان بیشتری را در آن صفحه باقی خواهد ماند. هرچه کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند، از جانب گوگل امتیاز بیشتری به دست خواهید آورد.

چرا که این عامل به گوگل نشان می‌دهد که کاربر تجربه خوبی از ماندن در سایت شما داشته است. در این شرایط سئو شما نیز بهینه خواهد شد. برای این که بتوانید کاربر را در وبسایت خود آن هم در مدت زمان‌های طولانی‌تر نگه دارید علاوه بر سرعت بالا به تولید محتوای مطلوب و با کیفیت نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

از نظر کارشناسان این دو در کنار یکدیگر می‌توانند نقش قابل توجه بر سئوی وب سایت شما داشته باشند. علاوه بر سئو، سرعت وب سایت نقش قابل توجهی هم در میزان فروش محصولات شما داشته و یا به ارائه خدمات افزون‌تر کمک می‌کند.

این موضوع در شرایط امروز جامعه که رقابت‌های بسیار شدیدی در میان وب‌سایت‌ها و صاحبان کسب و کارها برای فروش بیشتر محصولات وجود دارد بسیار مهم است. چرا که کاربران در حالت معمول بهترین سایت‌ها را برای خرید محصولات مورد نظر خود جستجو می‌کنند.

پس سرعت وب سایت برایشان نکته بسیار حائز اهمیتی است. در این شرایط اگر سایت شما با سرعتی بسیار پایین بارگذاری شود به طور حتم کاربر را خسته خواهد کرد. این عامل نیز سبب خروج وی از سایت و صفحات شما خواهد شد و سئو نیز با کاهش روبرو می‌شود .

برای خدمات افزایش سرعت سایت تخصصی به صورت تخصصی در ایران میتوانید از خدمات افزایش سرعت سایت استفاده کنید و یا در دوره افزایش سرعت سایت وردپرس شرکت کنید.

تاثیر سرعت سایت در سئو و وب سایت بر ایندکس محتوای صفحات

همان‌طور که می‌دانید صفحات مختلف وب سایت شما توسط ربات‌های موتور جستجوی گوگل مورد بررسی قرار خواهند گرفت و سپس توسط آن‌ها تأیید خواهند شد. نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که سرعت یک وب سایت در فرایند ایندکس توسط ربات‌های موتور جستجو نیز اثرگذار است.

در این شرایط اگر سرعت سایت بالا باشد با سرعت بالاتری هم بررسی شده و مورد تایید قرار خواهد گرفت. در غیر این صورت و با وجود سرعت کم، امکان عدم دسترسی ربات‌ها به برخی از صفحات شما وجود خواهد داشت. پس اگر شما صاحب یک وب سایت با تعداد صفحات بالا باشید و از سرعت کمی هم برخوردار باشید، با آسیب‌هایی مواجه خواهید شد .

به طور کلی سرعت وب سایت بر روی دو عامل به صورت مستقیم اثرگذار است. این موارد شامل تجربه کاربری و سئوی سایت هستند. همان‌طور که می‌دانید تجربه کاربری، همان عامل و یا احساسی است که موجب می‌شود یک کاربر به طور مجدد از وب سایت شما بازدید به عمل آورد.

ممکن است این کار بر بنا به هر دلیلی تصمیم بگیرد دیگر به هیچ عنوان وارد وب سایت شما نشود. به طور معمول و براساس این فاکتور سایت‌های با سرعت بالاتر، سایت‌هایی برتر از نظر کاربران هستند. چرا که در زمان آن‌ها صرفه جویی به عمل آورده و از سوی دیگر بهره وری کاربر در این گونه از وبسایت‌ها بسیار بیشتر است.

مطابق با نتایج تحقیقاتی که در این حوزه انجام شده اگر یک وبسایت سرعت بارگذاری بیش از سه ثانیه داشته باشد، چیزی در حدود ۴۰ درصد از کاربران خود را از دست خواهد داد. در واقع ۴۷ درصد از کاربران تمایل دارند بارگذاری داده‌های یک وبسایت از ۲ ثانیه کمتر زمان ببرد.

در این شرایط زیبایی یک وبسایت و یا شیوه طراحی آن هیچگونه تاثیری در تصمیم و نظر کاربر نخواهد داشت و با سرعتی با سرعت پایین وبسایت بلافاصله صفحه شما را ترک خواهد کرد .

راهکارهای افزایش سرعت وبسایت

با توجه به مطالبی که گفته شد و نقش و تاثیر سرعت وب سایت بر سئو شاید شما هم تمایل داشته باشید با راهکارهای افزایش سرعت وبسایت آشنا شوید. در واقع چند مورد اصلی وجود دارد که با رعایت آن‌ها قادر به افزایش سرعت سایت خود خواهید بود.

از جمله این عوامل می‌توان به استفاده از هاست مناسب اشاره کرد که تأثیر آن بر سرعت وبسایت کاملا مستقیم بوده و می‌توان آن را زیربنای یک سایت به شمار آورد. اگر یک هاست انتخاب کرده و سپس مجبور به تغییر آن شوید، به کاهش رتبه سایت در گوگل کمک رسانده‌اید. پس از همین ابتدای کار به این موضوع دقت کنید.

فاکتور اثرگذار دیگر در سرعت وب سایت و به تبع آن سئو، شیوه طراحی سایت و کدنویسی آن است. توجه داشته باشید که حتما از یک شرکت معتبر و با تجربه برای طراحی سایت خود کمک بگیرید تا بتوانند این کار تخصصی را با دقت کافی انجام دهند.

بالابردن سرعت سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟ افزایش سرعت وبسایت چه تاثیری بر سئو دارد؟

یکی دیگر از راهکارهای افزایش سرعت وب سایت، فشرده سازی خروجی سرور است. همان‌طور که می‌دانید در میان برخی از کدها میزانی کامنت وجود داشته و یا فواصلی به چشم می‌خورد. وجود این کدها تاثیر ویژه‌ای در سئو سایت شما هم ندارد. پس بهتر است این کدها را حذف نمایید تا تاثیر سرعت سایت در سئو افزایش یابد.

بسیاری از کسب و کارهای نوپا و یا تازه تاسیس برای وب سایت خود آگهی‌های تبلیغاتی زیادی دریافت می‌کنند تا تعداد بازدیدکنندگان را افزایش دهند. این کار به هیچ عنوان به سود و صلاح شما نیست. چرا که تعداد بازدید کنندگان شما کم بوده و با دریافت آگهی‌های تبلیغاتی بیشتر هم، تجربه کاربری را کاهش خواهید داد.

بهتر است دریافت آگهی را به زمانی موکول کنید که بازدید از وب سایت شما بیشتر شده است. بهینه سازی ویدئوها و تصاویر، انتخاب قالب سایت مناسب، افزایش امنیت سایت و … نیز می‌توانند نقش قابل توجهی بر افزایش سرعت وب سایت و سئو داشته باشند و همچنین تاثیر سرعت سایت در سئو به طور قابل چشمگیری افزایش یابد.

نظرات

 • عکس سامان شاه محمدی
  سامان شاه محمدی تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام، شما خدمات سرعت سایت هم انجام میدید؟

  پاسخ تایید شده
  • عکس پیمان نادری
   پیمان نادری تاریخ ۰۳ خرداد ۱۴۰۲

   بله، لطفا از بخش تماس با ما، با ما در ارتباط باشید یا با حساب زیر در تلگرام در ارتباط باشید @nivaadsupport

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟