کلمات کلیدی LSI چیست، کاربرد و تاثیر آن در سئو چگونه است؟

نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 11 / 02 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

قبلا کاربران برای دریافت رتبه نسبت به کلید‌واژه‌ای خاص، در متن مقاله خود با رعایت استاندارد چگالی کلمه کلیدی، آن کلید‌واژه را در متن تکرار می‌کردند. اما امروزه به دلیل هوشمند‌تر شدن الگوریتم گوگل، این ساختار قدیمی و منسوخ شده و امروزه استراتژی LSI در مقاله و استفاده از کلمات کلیدی LSI جایگزین آن متد شده است. بر این اساس کراولر‌های گوگل می‌توانند به راحتی هدف شما را مبنی بر موضوعی که قرار است در صفحه سایت خود بیان کنید شناسایی نمایند.

این مقاله می‌تواند به عنوان یک راهنمای کامل، چگونگی استفاده از متد کلمات کلیدی LSI با هدف کسب رتبه در نتایج جستجوی گوگل بر اساس آنچه مردم به دنبال آن هستند را به شما معرفی و آموزش دهد. در این مقاله قصد داریم درباره تاثیر LSI در سئو و کاربرد LSI نیز مطالب کاربردی را به شما مخاطبین محترم ارائه دهیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کلمات کلیدی LSI چیست؟

LSI اصطلاحی کاربردی در بهینه‌سازی موتورهای جستجو بوده و یکی از ترفند‌های الگوریتم گوگل است. به همین دلیل اجرای آن در راستای اجرای استراتژی سئو، از اهمیت حیاتی برخوردار است.

معنی واژه  Lsiدر تولید محتوا به معنای نمایه‌سازی معنایی پنهان است. این واژه که مخفف Latent Semantic Analysis است، چگونگی ارتباط اصطلاحات و ایده‌های موجود در محتوا با یکدیگر را بیان می‌کند. به عبارت ساده‌تر، کلمات کلیدی LSI با کلمه کلیدی اصلی مقاله ارتباط معنایی عمیق داشته و استفاده از آن می‌تواند شرایط جستجوی مقاله در موتور سرچ گوگل را بهبود بخشند.

مفهوم کلمات کلیدی LSI آشنایی با کلمات کلیدی LSI

تصور کنید کلیدواژه‌ اصلی مقاله شما کارت اعتباری است، کلمات کلیدی LSI می‌تواند شامل هر چیزی مانند پول، اعتبار مالی، پرداخت، نرخ بهره و غیره باشد.

اگرچه آنها کلمات مشابهی نیستند، اما این ارتباط نزدیک با کلمه کلیدی اصلی، دامنه جستجو موتور سرچ گوگل را محدود کرده تا دیگر وب‌سایت‌های نامرتبط را جستجو نکند و با استفاده از این ترفند، تنها صفحات مورد هدف شما را ایندکس نماید.

از منظر سئو، استفاده از کلمات کلیدی LSI بسیار مهم است. اما باید بدانید اگر چه این کلمات کلیدی با کلمه کلیدی اصلی (هدف) مرتبط است اما، مترادف نیستند. این کلمات کلیدی در ردیف هم قرار می‌گیرند، زیرا زمینه معنایی یکسانی دارند اما معنای تحت اللفظی یکسانی ندارند. به همین منظور، پس از انتشار مقاله در وب‌سایت، گوگل صفحه وب شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا از کلمات کلیدی LSI استفاده کرده‌اید یا خیر. وجود کلمات کلیدی، اطلاعات معنایی مقاله را افزایش می‌دهد کاری که از عهده کلمه کلیدی اصلی بر‌نمی‌آید!

معرفی برخی از نمونه کاربردهای LSI در مقالات

شکی نیست که وقتی درباره موضوعی عمیق می‌نویسید، باید از مترادف‌ها و کلماتی با معانی مشابه استفاده کنید. برخی از نمونه کاربرد‌های کلمات LSI در سئو برای درک آسان در زیر آورده شده است. به تاثیر LSI در سئو مقالات توجه کنید.

مثال اول:

اگر مقاله‌ای در مورد اتومبیل می‌نویسید، کلمات کلیدی LSI در تولید محتوا از جمله موتور، ماشین، چرخ، داخلی، مرسدس بنز و غیره را در مقاله استفاده کنید. از این طریق گوگل متوجه می‌شود که شما در حال نوشتن مقاله‌ای در مورد خودرو هستید.

مثال دوم:

اگر قرار است برروی کلیدواژه‌ موبایل تمرکز ‌کنید، قیمت‌های موبایل، بررسی قیمت‌های آنلاین موبایل و مشخصات فناوری تلفن همراه می‌توانند کلیدواژه‌هایی شبیه به کلیدواژه‌های اصلی باشند.

مثال سوم:

تصور کنید کلمه کلیدی شما Apple است. چگونه می‌توان تشخیص داد که منظور شما از اپل سیب به عنوان میوه نیست . قصد دارید از برند اپل صحبت کنید؟ در اینجا گوگل کلمات کلیدی LSI  را برای درک خود جستجو می‌کند. بر همین اساس اگر در مقاله شما کلماتی مانند میوه، تغذیه، انرژی و غیره را مشاهده کند، نام اپل را به عنوان یک میوه در نظر خواهد گرفت.

دیگر کاربرد مهم کلمات کلیدی LSI، مرتبط‌تر کردن سایت‌های هم هدف باهم است که امروزه از کاربرد بسیار بالایی برخوردار است.

در کجاها باید از کلمات کلیدی LSI استفاده کرد

اگر از کلمات LSI درست استفاده کنید، جدای از اینکه مرتبه سئو مقاله شما افزایش خواهد یافت، به کاربران و هم به موتورهای جستجو کمک کرده‌اید. در این حالت کاربر بر اساس کلیدواژه‌ای که در باکس سرچ وارد کرده است، با سرعت بیشتر به صفحه وب‌سایت شما خواهد رسید و نویگیشن‌های گوگل، رنک صفحه شما را در بین دیگر نتایج موجود افزایش خواهد داد.

کجا بهتر است از کلمات کلیدی LSI بهره ببریم؟ محل صحیح استفاده از کلمات کلیدی LSI

همچنین این احتمال را افزایش می‌دهد که برای مقاله خود نسبت به سایر کلمات کلیدی استفاده شده با حجم بالا، که به روشی منطقی با عبارت جستجوی شما مرتبط هستند، به راحتی رتبه کسب کنید. برای اجرای تاثیر LSI در سئو، به راه‌کارهای زیر توجه کنید و در آنها نسبت به استفاده از ال اس ای حساس باشید:

 1. در عنوان مقاله
 2. پیوندهای ثابت.
 3. متا تگ.
 4. پاراگراف اول و آخر.
 5. در محتوای بدنه مقاله.
 6. می‌توانید از LSI به عنوان Anchor Text برای پیوند دادن صفحات یا پست‌های دیگر استفاده کنید.
 7. می‌توانید از LSI به عنوان متن ALT، به عنوان تصاویر استفاده کنید.

مزایای استفاده از کلمات کلیدی LSI

به هدف کمک به بهینه‌سازی موثر موتورهای جستجو، پس از تغییرات در الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird، کلمات ال اس ای در بین کاربران محبوب شد. در زیر برخی از مهمترین مزایای استفاده از LSI Word  معرفی شده است.

1- از ارسال هرزنامه محتوا محافظت می‌کند

 • به شما کمک می‌کند تا علامت اسپم در تجزیه و تحلیل موتورهای جستجو دیده نشود.
 • می‌توانید اعتبار محتوای خود را افزایش دهید.
 • می‌توانید محتوای خود را از محتواهای دیگر متمایز کنید.

2- در نرخ پرش تاثیر دارد ؟

 • عدم رعایت این متد موجب رخدادی بنام بانس ریت Bounce Rate یا نرخ پرش خواهد شد. بر این اساس اگر از کلمات کلیدی مرتبط در متن مقاله استفاده نشود، می‌تواند نرخ پرش سایت را افزایش دهد.
 • وب‌سایت شما دچار رتبه‌بندی‌های اشتباه خواهد شد.

3- افزایش بهینه‌سازی بازدید کاربر از وب‌سایت

 • استفاده از کلمات کلیدی Lsi خوانایی و روان بودن محتوا را بهبود می‌بخشد.
 • محیط محتوایی بهتری را برای خواننده ایجاد می‌کند.
 • باعث بهبود زمان بارگذاری صفحات سایت برای بازدیدکنندگان می‌شود.

این محتوا ادامه دارد …

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟