لینک سازی، تکنیک های آن و تاثیرش در سئو سایت چیست؟

تکینک های لازم برای لینک سازی
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 15 / 03 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

استفاده از تکنیک‌های لینک سازی نقش بسیار موثری در افزایش رتبه و جایگاه شما در موتور جستجوی گوگل داشته و یا به عبارت دیگر سئو سایت شما را ارتقا می‌دهد. به طور کلی وجود لینک‌ها در یک سایت نشان دهنده کیفیت آن هستند. به همین دلیل هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به مهمترین تکنیک‌های لینک سازی اشاره خواهیم کرد و نقش و تاثیر آن‌ها در سئو سایت را بررسی خواهیم نمود. پس اگر شما هم تمایل به کسب اطلاعات در زمینه تکنیک‌های لینک سازی و اثر آن در سئو سایت دارید با ما همراه باشید .

استراتژی موتور جستجوی گوگل در مورد لینک سازی چگونه است؟

لینک سازی یکی از راهکارهای بسیار مناسب و مهمی است که می‌تواند سئو سایت شما را افزایش دهد. لینک سازی و یا لینک بیلدینگ را می‌توان مجموعه اقداماتی به شمار آورد که به منظور بالا بردن تعداد لینک‌های ورودی به یک وبسایت و یا افزایش کیفیت آن‌ها انجام می‌شود.

سئو یا بهینه سازی وب سایت نیز به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌گردد که برای بالا بردن افزایش ترافیک وب سایت انجام شده و از طریق آن‌ها قادر به کسب جایگاه برتر در نتایج موتورهای جستجو خواهید بود. یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که می‌توانید برای دستیابی به این هدف از آن استفاده کنید لینک سازی است.

حواستان به این موضوع هم باشد که اگر از لینک‌های بی کیفیت استفاده کنید موتور جستجوی گوگل شما را جریمه خواهد کرد. در واقع این موتور جستجو سعی دارد با به کارگیری قوانین مربوط به رتبه بندی سایت‌ها به جستجو گران و کاربران کمک کند تا به سایت‌هایی وارد شوند که تجربه کاربری قابل توجهی به دست آورده و اطلاعات مورد نظر خود را هم پیدا کنند.

استفاده از لینک‌های با کیفیت نیز باعث می‌شود تا اعتبار وبسایت شما نزد موتور جستجوی گوگل اثبات شده و بداند که صفحات سایت شما مرتبط با یکدیگر و موضوع هستند.

به طور کلی، لینک سازی به روشی گفته می‌شود که از طریق آن می‌توان صفحات مختلف را در یک وب سایت به یکدیگر مرتبط ساخت. وجود این لینک‌ها کمک می‌کند تا کاربران اینترنتی به راحتی به صفحات وب سایت شما هدایت شوند.

موتور جستجوی گوگل از این لینک‌ها استفاده می‌کند تا صفحات وبسایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. برای انجام این کار یعنی ساخت یک لینک کار نسبتاً دشواری پیش رو خواهید داشت. در برخی از مواقع نیاز به صرف مدت زمان چند ماهه دارید .

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک‌های داخلی به لینک‌هایی گفته می‌شود که در صفحات مختلف وب سایت شما واقع شده‌اند. این نوع لینک‌ها با امکان اتصال به یک دامنه به کاربران کمک می‌کنند تا درون صفحات مختلف وب سایت شما جابجا شده و از یک صفحه به صفحه دیگر بروند.

منظور از لینک سازی داخلی چیست؟ همه چیز درباره ی لینک سازی داخلی

در واقع وقتی شما در حال اتصال صفحات وب سایت خود به یکدیگر هستید به لینک سازی داخلی دست زده‌اید. کاربران و موتورهای جستجو از این نوع لینک استفاده کرده و از طریق آن به محتوای وب سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند.

اگر شما در وب‌سایت خود لینکی به محتوای جدید نداده باشید، موتورهای جستجو آن صفحه را مشاهده نخواهند کرد. لینک‌های داخلی تنها به شکل محتوایی مورد استفاده قرار نگرفته و چندین نوع مختلف دارند. در واقع می‌توانید تمامی لینک‌های صفحه اصلی، منو، پست‌ها و … را نیز به محتوای خود اضافه کرده و به یکدیگر مرتبط سازید.

هر چه یک صفحه یا یک وبسایت از لینک‌های داخلی بیشتری استفاده کند برای موتور جستجوی گوگل نیز اهمیت بیشتری خواهد داشت. پس لینک داخلی اهمیت و اثر ویژه‌ای در سئو سایت شما دارد. لینک‌های داخلی خود انواع مختلفی داشته و شامل لینک‌های ساختاری و یا هدایتگر، لینک‌های پاورقی و لینک‌های متنی هستند.

از لینک‌های ساختاری در منوها و دسته بندی‌ها استفاده شده واین لینک­ها را در منوی بالا و یا نوار کناری جای می‌دهند. از لینک پاورقی در پایین سایت استفاده شده و از جمله این لینک‌ها می‌توان به تماس با ما، درباره ما، سوالات متداول و … اشاره کرد.

لینک‌های متنی را می‌توانید در محتواهای صفحه پیدا کنید. این لینک‌ها کاربران را به صفحه‌ای هدایت نمی‌کنند. بلکه آن‌ها را به یک محتوای مرتبط متصل می‌سازند. این لینک‌ها به موتور جستجوی گوگل کمک می‌کنند تا ارتباط صفحات شما با یکدیگر را بداند.

لینک سازی داخلی به ایندکس شدن وب سایت کمک رسانده و اعتباراتی را به صفحات داخلی منتقل می‌کند. از سوی دیگر کاربران شما را به خرید هدایت نموده و زمان ماندن آن‌ها در وب سایت را افزایش می‌دهد.

همچنین به شما کمک می‌کند تا ترافیک و بازدیدهای خود را افزایش داده و ترافیک سایت را به سمت محتواهای جدید هدایت کنید. تمامی این موارد تاثیر قابل توجهی در سئو سایت و یا بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو دارد .

لینک سازی خارجی چیست؟

وجود این نوع لینک‌ها کمک می‌کند تا یک صفحه از وب سایت شما به سایت و یا صفحه دیگر در سایت دیگر، متصل شود. لینک سازی خارجی به دو شیوه طبیعی و دستی انجام می‌گیرد.

در لینک سازی خارجی طبیعی، دیگر وبسایت‌ها بنا به درخواست خود و بدون اطلاع شما، به سایت و یا مقالاتتان لینک می‌دهند. اگر مقالات و یا محتوای شما با کیفیت بوده و یا اعتماد کافی نسبت به آن‌ها وجود داشته باشد این اتفاق روی خواهد داد.

تکنیک های لینک سازی خارجی تاثیر لینک سازی خارجی بر سایت

این اقدام به موتور جستجوی گوگل اطلاع می‌دهد که مقالات شما با کیفیت بوده و اعتبار بالایی هم دارند. در حالی‌ که در لینک سازی دستی، شما خودتان لینک‌ها را برای سایتتان به وجود می‌آورید و از دیگران درخواست می‌نمایید که به وب سایت شما لینک بدهند .

منظور از بک لینک چیست؟

بک لینک به یک نوع لینک ورودی اطلاق می‌گردد که این امکان را دارد که دامنه وب سایت و یا منابع صفحات شما را به اشتراک بگذارد. هرچقدر در سایت شما از بک لینک‌های بیشتری استفاده شده باشد وضعیت و رتبه آن بهتر خواهد بود.

پس وجود بک لینک‌ها برای ارتقای سئو و یا جایگاه وب سایت شما ضرورت اساسی دارد. برای به دست آوردن این نوع از لینک‌های ورودی باید از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی کمک بگیرید.

برای نمونه محتوای مناسب و با کیفیتی تولید کنید که قادر به جذب هرچه بیشتر مخاطبان باشد و یا از وب سایت‌های معتبر بخواهید که به شما لینک بدهند .

لینک سازی نوفالو

لینک‌های نوفالو بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند که به گوگل اطلاع دهند که در بررسی‌های خود به یک صفحه خاص و یا لینک توجهی نداشته باشد. در حالت معمول از این لینک سازی در مواقعی استفاده می‌کنند که اطمینان خاطر کافی از صحت مطالب مورد استفاده در سایت خود نداشته باشند.

در حوزه تبلیغات نیز می‌توانید از این تکنیک کمک بگیرید. برای نمونه ممکن است شما یک نوع بنر تبلیغاتی اجاره کرده و در صفحه‌ای از وب سایت خود قرار دهید.

در حالت معمول موتور جستجوی گوگل بدین منظور که این بنر تاثیری در رتبه بندی سایت تبلیغ شده نداشته باشد، از شما درخواست نو فالو کردن لینک مربوط به آن را خواهد داشت .

لینک سازی دوفالو

از تکنیک لینک سازی دو فالو در مواقعی استفاده می‌کنند که تمایل داشته باشند لینک‌های مورد نظرشان توسط موتور جستجوی گوگل بررسی و ارزیابی شود.

در حالت کلی می‌توان تمامی لینک‌هایی که در مقالات، صفحات و .. جای گرفته‌اند را نوعی لینک دو فالو به شمار آورد. هرچه تعداد لینک‌های دو فالو به کار رفته در یک وب سایت بیشتر باشد رتبه و امتیاز بالاتری را از آن خود خواهد کرد.

با این حال حواستان باشد که در برخی از موارد خاص استفاده از این تکنیک لینک سازی به سود سئو سایت شما نبوده و به کاهش امتیاز و رتبه نیز منجر می‌گردد. به طور کلی و از نقطه نظر موتور جستجوی گوگل دریافت لینک‌های بیش از حد، حکم اسپم دارد.

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟