اهمیت و تاثیر محتوا در سئو سایت چیست؟

تاثیر سئو برای سایت
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 04 / 03 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از نکاتی که اغلب کمتر به آن توجه می شود، تاثیر محتوا در سئو سایت است و نیز اهمیت ویژه ی آن است. در حال حاضر کسب و کارهای اینترنتی رواج بسیار زیادی پیدا کرده و بیشتر افراد در کنار فروشگاه و یا دفاتر فیزیکی خود، یک فروشگاه و یا دفتر آنلاین و یا وبسایت نیز دارند.

تمامی این افراد به دنبال دستیابی به این هدف هستند که صفحات سایتشان در رتبه بندی‌های موتور جستجوی گوگل، به شکلی کاملاً طبیعی و ارگانیک دیده شود و یا می‌خواهند ترافیک و یا بازدید بیشتری برای سایت خود دست و پا کنند. برای انجام این کارها روش‌ها و تکنیک‌های متنوعی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این روش‌ها تولید محتوای مداوم، مفید و باکیفیت است.

اگر یک محتوای باکیفیت وجود داشته باشد و دیگر موارد و نکات مربوط به سئوی سایت به درستی رعایت شود، هر وب سایتی به بالاترین رتبه بندی موتورهای جستجو دست پیدا خواهد کرد. اما با این وجود باید برخی از نکات را در نظر گرفته و یا بعضی از شرایط را رعایت کنید.
در این مقاله به دنبال پاسخگویی به این پرسش هستیم که اهمیت و تاثیر محتوا در سئو سایت چیست و به ارائه مطالبی در زمینه محتوای سایت و بهینه سازی آن خواهیم پرداخت. پس اگر شما هم تمایل به تولید محتوا داشته و یا می‌خواهید از این طریق سئو سایت خود را تحت تاثیر قرار دهید با ما همراه باشید .

محتوا چیست ؟

پیش از اینکه به این پرسش پاسخ دهیم که اهمیت و تاثیر محتوا در سئو سایت چیست، باید به تعریف دقیقی از محتوا دست پیدا کنیم. به طور کلی می‌توان محتوا را مجموعه‌ای از اطلاعات مفید و باکیفیت به شمار آورد.
تولید چنین اطلاعاتی و ارائه آن‌ها به مخاطب به منظور ایجاد تعامل با وی صورت می‌پذیرد تا در نهایت این محتوا بتواند یک کاربر معمولی را به یک مشتری تبدیل کند. محتوا با ساختاری مشخص، تولید شده و اهداف گوناگونی را دنبال می‌کند. هدف از ارائه یک محتوا می‌تواند آموزش کاربران باشد و یا آشنا کردن آنان با محصولات یک برند و یا خدمات یک مرکز و …

تولید محتوا برای سایت مفهوم تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا به شیوه‌های گوناگونی صورت می‌پذیرد. برای نمونه در حال حاضر می‌توانیم محتواهای متنی، ویدئویی، گرافیکی و .. زیادی را در سطح وب مشاهده کنیم. شما می‌توانید یک محتوا را در شبکه‌های اجتماعی، وب سایت‌های گوناگون، پلتفرم‌های متنوع و … انتشار و عرضه نمایید.

اهمیت محتوا در سئو سایت

در میان موتورهای جستجو، گوگل جایگاه و رتبه خاصی را از آن خود کرده و روزانه میلیاردها جستجو را دریافت نموده و آن‌ها را پردازش می‌کند تا از این طریق، دنیای اطلاعات را ساماندهی کرده و اطلاعات زیادی را در دسترس کاربران در سراسر نقاط جهان قرار دهد.
برای این کار این موتور جستجو از الگوریتم‌های خاص و پیشرفته و پیوسته در حال تکمیل و تکامل و تغییر استفاده می‌کند تا نتایج حاصل شده برای کاربران مفید و مرتبط با آن چه می‌خواهند باشد.

به همین دلیل تمامی محتواهای تولید شده توسط کاربران و مدیران وب سایت‌ها بر اساس میزان مفید بودن آن‌ها دسته بندی می‌شوند و ارتباط آن‌ها با جستجوی مفهوم مورد نظر کاربران به دقت ارزیابی می‌گردد.لذا می‌توان گفت اهمیت محتوا در سئو سایت آنجایی مشخص می‌شود که شما محتوای مفید برای جستجو گران و کاربران تولید کرده باشید. در این صورت به این نکته پی خواهید برد که محتوای شما چه تاثیری در ارتقای رتبه و سئوی سایت‌تان دارد.
برای تولید محتوای مفید و ارزنده نیز راه دور و درازی در پیش نخواهید داشت. اما باید نکات زیادی را در نظر بگیرید. برای نمونه بدانید که آیا محتوای تولید شده توسط شما به اندازه کافی مفید و آموزنده است یا خیر و میزان ارزشمندی آن در مقایسه با مطالب دیگر وبسایت‌ها و رقبای کاری شما تا چه اندازه است؟.

تولید محتوا چه اهمیتی برای سایت دارد؟ اهمیت تولید محتوا در سئوی سایت

باید مطمئن شوید که محتوای تولید شده دارای اعتبار کافی بوده و با استفاده از منابع دقیقی شکل گرفته است؟. منحصر به فرد بودن محتوا و کیفیت آن نیز فوق‌العاده اهمیت دارد.
همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا این محتوا قادر به ایجاد تعامل و ارتباط کافی با مخاطبان است یا خیر و آیا می‌تواند آن‌ها را به میزان کافی در گیر و همراه سازد؟. با رعایت این نکات و پاسخ به این پرسش‌ها به طور حتم گام‌هایی بسیار موثر به سمت سئوی سایت خود بر خواهید داشت .

تاثیر بهینه سازی محتوا در سئو سایت

یکی از عوامل مهم در زمینه ی تاثیر محتوا در سئو سایت، بهینه سازی محتوای سایت است. به گونه‌ای که بدون انجام این کار شما قادر به کسب هیچ گونه رتبه و یا جایگاهی در نتایج موتورهای جستجو نخواهید بود. پس باید به بهینه سازی محتوای خود دست بزنید و سپس به سئوی سایت فکر کنید.
برای بهینه سازی محتوا نیز باید عوامل بسیار زیادی را در نظر بگیرید که یکی از مهم‌ترین این نکات تولید محتوای مخاطب محور است. یعنی تاکید و تمرکز اصلی و اولیه شما باید بر جذب مخاطب باشد. پس باید بر روی نکات و عواملی تمرکز داشته باشید که مورد علاقه کاربران هستند. همچنین باید مسائل و موازین فنی و تکنیکی تولید محتوا را نیز رعایت کنید.
برای نمونه تحقیق در کلمات کلیدی را جدی گرفته و عناوین و توضیحات متا و … را به درستی مطرح سازید. در ادامه نحوه بهینه سازی محتوا برای سئوی سایت را تشریح خواهیم کرد .

مراحل بهینه سازی محتوا و سئو سایت

تحقیق در کلمات کلیدی

یکی از مهمترین اقداماتی که باید برای بهینه سازی محتوا انجام دهید تا از طریق آن سئو را بهبود بخشید، تحقیق در حوزه کلمات کلیدی است. به گونه‌ای که به این اطمینان دست پیدا کنید که محتوای شما برای کلمات کلیدی مورد نظر در نتایج گوگل خود را نشان خواهد داد.
با تحقیق کلمات کلیدی پی خواهید برد که کاربران و جستجوگران در اینترنت کدام کلمات و عبارات را بیشتر جستجو می‌کنند‌. پس می‌توانید آن کلمات و عبارات را در محتوای صفحات وب سایت خود به شیوه‌ای صحیح و منطقی جای دهید.
سعی شما به استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار باشد. اما در برابر از کلماتی که حالت رقابتی آن‌ها بیشتر بوده و تعداد جستجوهای آن‌ها هم بالاتر است استفاده نکنید. موضوع شما نیز باید به طور کامل با کلمات کلیدی مدنظرتان همخوانی و مطابقت داشته باشد .

استفاده از ساختار و قالب مشخص برای محتوا

در صورتی که شما در محتوای خود از یک ساختار و یا قالب مشخص استفاده کنید خوانش متن توسط کاربران را ساده‌تر خواهید کرد. پس سعی اصلی شما بر این باشد که محتوای تولید شده را به بخش‌ها و یا پاراگراف‌های کوچک تقسیم کنید تا کاربران تمرکز کافی بر روی آن داشته باشند.

اهمیت و تاثیر محتوا در سئو سایت اهمیت استفاده از قالب و ساختار مشخص برای محتوای سایت

از سوی دیگر برای محتوای خود زیر عناوین در نظر بگیرید و هر ۱۵۰ تا ۳۰۰ کلمه را با استفاده از یک زیر عنوان ساختارمند سازید. با استفاده از این روش‌ها امکان خوانده شدن متن توسط کاربر بیشتر خواهد شد. پس تعامل و ارتباط بهتری با او برقرار خواهید ساخت.

تمرکز بر موضوع و کلمات کلیدی

محتوای تولید شده توسط شما باید به شیوه‌ای کاملاً تخصصی به نگارش در آمده باشد و به طور کامل با موضوع و کلمات کلیدی در ارتباط قرار بگیرد. پس سعی کنید در محتوای خود درباره تمامی چیزهایی که در یک حوزه وجود دارد ننویسید.
چرا که موتور جستجوی گوگل به محتواهایی که به صورت کاملاً تخصصی در مورد یک موضوع به نگارش درآمده‌اند علاقه نشان می‌دهد و چنین محتوایی را در نتایج خود به نمایش درمی‌آورد.

استفاده از بک لینک‌ها

اگر می‌خواهید با بهینه سازی محتوا سئو وب سایت خود را بهبود و ارتقاء بخشید، بهتر است در تمامی مطالب خود از بک لینک استفاده کنید. در حال حاضر بسیاری از محتواهایی که شما می‌توانید در صفحه اول گوگل مشاهده کنید یک یا چند بک کلینک به صفحات خارجی دارند.
در واقع اعتبار برای سئوی سایت موضوع بسیار مهمی بوده و این کار را می‌توانید با امکان لینک دهی به سایت‌هایی که به کسب و کار شما ارتباط دارند و به اندازه کافی قابل اعتماد و یا معتبر هستند انجام دهید .

مراحل بهینه سازی فنی محتوا

برای بهینه سازی محتوا باید برخی از نکات و موارد فنی را نیز در نظر بگیرید. بهینه سازی برچسب و یا تگ عنوان، بهینه سازی توضیحات متا برای صفحات سایت و …. بدین منظور صورت می‌پذیرد. در ادامه به شرح مختصر هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت.

1. بهینه سازی تگ و یا برچسب عنوان

در مواقعی که شما به جستجوی یک کلمه و یا عبارت در موتور جستجوی گوگل اقدام می‌کنید صفحه‌ای در برابر شما قرار خواهد گرفت. به طور معمول در این صفحه چیزی در حدود ۱۰ نتیجه به چشم می‌خورد که شما می‌توانید هر کدام را که ترجیح می‌دهید انتخاب نموده و بر آن کلیک کنید تا به صفحه مورد نظرتان وارد شوید.
در این شرایط تگ و یا برچسب عنوان اهمیت خاصی پیدا می‌کند. چراکه موتور جستجوی گوگل به این تگ علاقه خاصی داشته و به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. دلیل اهمیت و توجه گوگل به این تگ این است که این موتور جستجو قادر است با استفاده از برچسب عنوان به این تشخیص برسد که موضوع وب سایت چیست.
از سوی دیگر یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر روی نرخ و میزان کلیک و ورود به وب سایت شما همین تگ است. پس باید به بهینه سازی آن توجه کنید. برای این کار می‌توانید چند نکته مهم را در نظر بگیرید.
برای نمونه برای نوشتن تگ عنوان از بیشتر از ۶۰ حرف استفاده نکنید. سعی داشته باشید این میزان برابر ۶۰ حرف و یا حتی کمتر از آن باشد.
نکته کلیدی دیگر این است که حتماً کلمه کلیدی و یا واژگان اصلی مرتبط با موضوع را در تگ عنوان جای دهید و اگر برای شما مقدور است این کلمه در ابتدای عنوان قرار بگیرد. از سوی دیگر عنوان خود را باید حتماً مطابق و متناسب با موضوع محتوا انتخاب کنید .

2. بهینه سازی توضیحات متا در صفحات سایت

نقش ویژه و اهمیت و تأثیر محتوا در سئو سایت باعث شده تا بهینه سازی توضیحات متا نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا کند. توضیحات متا در حقیقت به قطعات کوچک شده‌ای از متن گفته می‌شود.
در حالت معمول این قطعات کوچک در زیر تگ قرار می‌گیرند و شما می‌توانید آن‌ها را در صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل مشاهده کنید. گوگل اعلام کرده که توضیحات متای صفحات یک سایت تاثیر قابل توجهی در رتبه بندی و جایگاه آن‌ها ندارد.

توضیحات متا برای سایت اهمیت متا برای سایت و تاثیر محتوا در سئو

اما با این وجود همین توضیحات کوچک قادرند تاثیرات بالا و غیرمستقیمی بر سئوی سایت شما به وجود آورند. پس نسبت به این بخش نیز بی توجه نبوده و برای بهینه‌سازی آن تلاش کنید. برای بهینه‌سازی توضیحات متا نیز می‌توانید نکات خاصی را در نظر گرفته و مطابق با آن‌ها عمل کنید.
برای نمونه سعی اصلی شما بر این باشد که در توضیحات متا بیشتر از ۱۶۰ حرف قرار نداده و در این بخش خلاصه‌ای کوتاه از محتوای خود را بیان کنید. کلمات کلیدی و اصلی شما باید در توضیحات متا مطرح شده باشند .

3. بهینه سازی آدرس و url صفحات سایت

یکی دیگر از اقدامات فنی و مورد نیاز برای بهینه سازی محتوا و سپس سئوی سایت، بهینه سازی آدرس صفحات است که به آن‌ها url نیز گفته می‌شود. در حقیقت ساختار url را می‌توان یکی از مهمترین بخش‌ها و اجزای محتوا در صفحه به شمار آورد.
این ساختار تاثیر چندانی بر روی رتبه بندی یک وب سایت در موتورهای جستجو نداشته و تاثیر آن بسیار کوچک است. اما در سئو اثرگذار خواهد بود. یکی از مهمترین نکاتی که باید در خصوص این ساختار به آن دقت داشته باشید کوتاه نگه داشتن آدرس صفحه وب سایت تا حد ممکن است.
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که ساختارهای url هرچه کوتاه‌تر طراحی شده باشند امکان قرار گرفتن آن‌ها در رتبه‌های برتر و یا دریافت نتایج بالاتر در موتور جستجوی گوگل بیشتر خواهد بود. علاوه بر این باید در آدرس صفحات خود کلمات و یا کلمه کلیدی اصلی را جای دهید .

نتیجه‌گیری

مطابق با آنچه گفته شد نقش، اهمیت و تاثیر محتوا در سئو سایت نقشی بی بدیل و غیرقابل انکار است. چرا که موتور جستجوی گوگل برای رتبه بندی صفحات وب سایت‌ها نگاه خاصی به محتوا داشته و با توجه به آن موضوع وب سایت شما را تشخیص می‌دهد.
هرچند محتوا همه چیز در سئو نبوده و برای دستیابی به این هدف باید نکات و موارد دیگری را نیز در نظر داشته باشید. در این مقاله به ارائه مطالبی در زمینه نحوه بهینه سازی محتوا نیز پرداخته و نکات فنی مورد نیاز برای بهینه سازی محتوا را مرور و بررسی کردیم.
شما می‌توانید با در نظر گرفتن این نکات و پیاده سازی آن‌ها هم به بهینه سازی محتوای خود دست بزنید و هم سئوی سایت خود را ارتقا داده و شانس بیشتری برای دیده شدن به دست آورید.

نظرات

 • عکس صدرا
  صدرا تاریخ ۰۴ خرداد ۱۴۰۲

  عااالی بود مقاله بابت ارائه اش ممنون

  پاسخ تایید شده
  • عکس تیم نیواد
   تیم نیواد تاریخ ۰۵ خرداد ۱۴۰۲

   ممنون از توجه شما

   پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟