سئو محلی یا لوکال سئو چیست؟

سئو محلی چیست
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 20 / 06 / 1402
4.7/5 - (3 امتیاز)

سئو و یا بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو راهکار بسیار مهمی است که به منظور افزایش ترافیک و یا بازدید از سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از صاحبان کسب و کارها با استفاده از این روش سعی در افزایش فروش محصولات خود داشته و یا تمایل دارند تعداد مشتریان خود را افزایش دهند. سئو محلی یا لوکال سئو که در زبان لاتین به شکل Local SEO به نمایش در می‌آید راهکاری بسیار مناسب و مفید برای ارتقای جایگاه و رتبه وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو و افزایش فروش محصولات و ارائه خدمات است. به ویژه اگر کسب و کار شما، محلی بوده و یا به مکان فیزیکی وابسته است، می‌توانید از این راهکار استفاده‌های زیادی به عمل آورید.

اگر مفاهیم پایه سئو را یاد ندارید، میتوانید از مقاله تعریف سئو و اهمیت آن برای وب سایت دیدن بفرمایید.

با استفاده از سئوی محلی در معرض دید کاربرانی قرار خواهید گرفت که در منطقه جغرافیایی و محل مد نظر شما هستند. در این مقاله به ارائه مطالبی در این باره خواهیم پرداخت و به این پرسش پاسخ خواهیم داد که سئو محلی یا لوکال سئو چیست؟. پس اگر شما هم در این زمینه دغدغه‌ای داشته و یا پرسشی دارید با ما همراه باشید .

سئو محلی یا لوکال سئو چیست؟

سئوی محلی یکی از مهمترین شیوه‌های بهینه سازی وب سایت‌ها برای موتورهای جستجو محسوب می‌شود. با استفاده از این شیوه سئو، موتور جستجوی گوگل این امکان را به دست می‌آورد که برای نشان دادن نتیجه مد نظر کاربر، موقعیت جغرافیایی و مکانی وی را تشخیص داده و سپس نتیجه را بر اساس این تشخیص به او نمایش دهد.

ممکن است شما تمایل داشته باشید بهترین بازار را در اطراف خود جستجو کنید. در این صورت گوگل وارد عمل شده و نزدیکترین بازار را به شما و موقعیت جغرافیایی‌تان نمایش خواهد داد. اگر هم صاحب یک کسب و کار تجاری و یا خدماتی باشید این امکان را به دست می‌آورید که محصولات و خدمات خود را به مشتریانی که در نزدیکی شما هستند ارائه دهید.

لوکال سئو به چه می گویند؟ مفهوم دقیق سئو محلی یا لوکال سئو یا لوکال سئو چیست؟

به طور کلی و به مجموعه اقداماتی که برای تعیین موقعیت مکانی انجام می‌دهید و تمایل دارید خزنده‌ها و یا ربات‌های گوگل را در جریان آن قرار دهید، سئو محلی یا لوکال سئو گفته می‌شود. در این شیوه بهینه سازی وبسایت، تمامی فعالیت‌های مربوط به سئو داخلی از جمله فرایند تولید محتوا و یا لینک سازی‌ها به منظور رتبه گرفتن و ارتقای جایگاه در یک ناحیه و منطقه خاص جغرافیایی صورت می‌پذیرد.

سئو محلی یا لوکال سئو را می‌توان فرصتی بسیار مناسب و امکانی ایده آل برای کسب و کارهای محلی به شمار آورد تا از طریق آن و با استفاده از عبارات و کلمات محلی وب سایت خود را بهینه سازی نمایند .

اهمیت Local SEO

در حال حاضر بسیاری از افراد به دنبال نتایج محلی در موتورهای جستجو هستند. از سوی دیگر گوگل توجه بسیار زیادی به جستجوهای محلی کاربران نشان می‌دهد. به همین دلیل در مواقعی که یک شهر و یا یک منطقه خاص را جستجو می‌کنید گوگل نیز فرایند جستجوی شما را محدود نموده و به بررسی مکان‌ها و موقعیت‌های خاص اقدام می‌کند.

پیش از اینکه گوگل و موتورهای جستجو به وفور مورد استفاده کاربران قرار بگیرند، در صورتی که تمایل داشتید یک مغازه و یا یک سرویس و خدمت خاص در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید دشواری‌های زیادی پیش رو داشتید و باید از دوستان و آشنایان زیادی کمک می‌گرفتید. در حالی که این روزها تمامی سرویس‌ها و خدمات و محصولات مورد نظر شما از طریق موتور جستجوی گوگل و امکان سئوی محلی وب سایت‌ها در دسترس شما هستند .

برای بهینه سازی سئو محلی یا لوکال سئو میتوانید از صفحه مشاوره سئو سایت حرفه ای و تخصصی نیواد دیدن بفرمایید. برای دسترسی سریعتر میتوانید فرم مشاوره سئو سایت زیر را پر کنید.

مشاوره سئو سایت حرفه ای

روش‌های بهینه سازی سایت بر اساس سئو محلی یا لوکال سئو

برای این که بتوانید وب سایت خود را برای جستجوهای محلی آماده کنید باید چند مرحله را پشت سر گذاشته و چند اقدام ساده را انجام دهید.

اولین اقدام برای این کار، ثبت آدرس شرکت و یا مجموعه کسب و کارتان در گوگل مپ است. سعی شما بر این باشد که اطلاعات تماس و مکانی شما به روز رسانی شده و بر روی جستجوها ظاهر شوند. بهتر است آدرس و مشخصات شرکت و مجموعه خود را به همراه کد شهر و یا کد پستی در وبسایت درج نمایید. در این صورت موتور جستجوی گوگل بهتر می‌تواند ارتباط میان وب سایت شما و گوگل مپ را درک کرده و تشخیص دهد.

چگونه سایت را بر اساس لوکال سئو بهینه سازی کنیم؟ نقش سئو محلی یا لوکال سئو در بهینه سازی سایت چیست؟

روش دیگری که می‌توانید در سئو لوکال و محلی برای وب سایت خود انجام دهید به کارگیری گوگل بیزینس است. گوگل بیزینس به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید آدرس شرکت، نام و مشخصات آن را به ثبت برسانید.

اگر آدرس مجموعه و کسب و کار خود را در گوگل بیزینس ثبت کنید، موتور جستجوی گوگل از آن برای پیدا کردن نتایج جستجوهای محلی استفاده خواهد کرد.

همچنین باید مکانی در صفحات عنوان، تگ‌ها و توضیحات متا داشته باشید و یا از صفحاتی استفاده کنید که در عناوین آن‌ها کلمات کلیدی جغرافیایی مد نظر شما مورد استفاده قرار گرفته باشند. در این صورت صفحه شما در نتایج محلی رتبه و جایگاه بسیار بهتری را از آن خود خواهد کرد.

حواستان به سئوی محتوایی وب سایت نیز باشد. سعی کنید بر روی کلمات کلیدی محلی تمرکز و تاکید داشته باشید. انجام این کار سبب می‌شود تا هم سئو کلی وب سایت افزایش پیدا کند و هم رتبه بندی سئو محلی یا لوکال سئو بهبود یابد.

همان‌طور که می‌دانید در سئو وبسایت توجه به لینک‌های خارجی هم مهم است. دادن لینک خارجی به این معنا است که پروفایل‌هایی را برای خود ایجاد نموده و در وبسایت‌های معتبر به وب سایت خود لینک بدهید.

لینک‌ها باید واقعی بوده و مناسب و متناسب با حوزه کاری و کسب و کار شما باشند و بر روی عباراتی تاکید کرده باشید که به مکان جغرافیایی شما اشاره دارند. در این صورت سئو محلی یا لوکال سئو خود را ارتقا خواهید داد. در ادامه به مرور و شرح مختصر برخی از مهمترین موارد اثرگذار بر Seo محلی خواهیم پرداخت .

تحقیق در کلمات کلیدی

یکی از مهمترین نکاتی که باید در سئوی محلی به آن توجه داشته باشید تحقیق کلمات کلیدی بوده که از آن به عنوان مهمترین بخش در سئو محلی یا لوکال سئو نیز یاد می‌شود. برای این کار راه دشواری در پیش نخواهید داشت و تنها کافی است عبارت‌های مد نظر کاربران که در منطقه جغرافیایی شما برای دستیابی به محصولات و یا خدمات جستجو می‌کنند، را به درستی تشخیص دهید.

سئو محلی و کیورد ریسرچ تحقیق در کلمات کلیدی برای سئو لوکال

برای تشخیص این کلمات و عبارات می‌توانید از روش‌های مختلفی کمک بگیرید که یکی از بهترین راهکارها روش طوفان فکری است. سعی کنید خودتان را به جای کاربران تصور کرده و سپس به این پرسش پاسخ دهید که اگر به جای آن‌ها بودید چه کلمات و یا عباراتی را جستجو می‌کردید .

ذکر نام، آدرس و شماره تلفن کسب و کار در سایت‌های مختلف

هر چه شما بتوانید نام، آدرس، شماره تلفن کسب و کار خود را در سایت‌های محلی بیشتری ثبت نمایید، گوگل نیز راحت‌تر قادر به شناسایی آن خواهد بود.

پس از این مورد غفلت نکرده و سعی کنید تمامی اطلاعات مربوط به حوزه کاری خود را در سایت‌هایی از قبیل سایت‌های آدرس، دسته بندی مشاغل، نیازمندی‌ها و … وارد کنید.

سئو داخلی کلمات کلیدی محلی

یکی دیگر از راهکارهایی که می‌توانید با استفاده از آن به لوکال سئو خود دست بزنید سئو داخلی برای کلمات کلیدی محلی است. برای انجام این کار نکاتی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید.

اولین اقدامی که باید انجام دهید بهینه سازی ساختار وب سایت برای سئوی محلی است. برای دستیابی به این هدف برای هر یک از موقعیت‌های مکانی و یا شعب که مد نظر شما و تحت فعالیت شما است، یک صفحه فرود جداگانه ایجاد نموده و سپس به بهینه‌سازی عبارت محلی برای همان مکان اقدام کنید.

اگر بتوانید تمامی اطلاعات کسب و کار خود را در گوگل مپ و در قسمت فوتر صفحه نخست سایت به نمایش در آورید، نتایج بهتری را مشاهده خواهید کرد. انجام چنین اقدامی به گوگل و به کاربران این امکان را خواهد داد تا محل و موقعیت مکانی شما را بهتر مورد شناسایی قرار دهند.

جزئیات و نکات مورد تاکید در لوکال سئو

در نظر گرفتن برخی از جزئیات و توجه به برخی از نکات کمک می‌کند تا فرایند سئو محلی یا لوکال سئو وب سایت به نحوی بهتر انجام شود. حتی اگر این جزئیات به طور مستقیم به سئو محلی یا لوکال سئو (Local SEO) ارتباطی پیدا نکنند اما باز هم بر آن تاثیرگذار خواهند بود.

پس پیش از اقدام به بهینه سازی یک وب سایت برای سئوی محلی، بهتر است آن را برای به نمایش درآوردن برای گوشی‌های موبایل آماده کنید. این کار به این دلیل اهمیت دارد که در حال حاضر بسیاری از افراد از طریق این ابزار به جستجوهای محلی دست می‌زنند و اگر به این مورد نیندیشیده باشید کاربران زیادی را از دست خواهید داد.

سعی شما بر توجه به نظرات و نکاتی باشد که از سوی مشتریان برایتان ارسال می‌گردد. همان‌طور که می‌دانید در شرایط کنونی کاربران زیادی محصولات و خدمات مد نظر خود را از اینترنت جستجو نموده و پیش از دریافت خدمات و یا خرید محصولات، به نظرات کاربرانی که پیش از آن‌ها به خرید دست زده‌اند توجه می‌کنند. از سوی دیگر تنها هدف خود را سئو محلی یا لوکال سئو سایت قرار ندهید و نسبت به دیگر بهینه سازی‌ها نیز بی تفاوت نباشید. به ویژه در حوزه کلمات کلیدی و تولید محتوای با ارزش و مفید نهایت سعی خود را به کار گیرید. با استفاده از چنین اقداماتی راه دور و درازی برای سبقت گرفتن از رقبای کاری خود نخواهید داشت.

نظرات

  • عکس فاطمه گودرزی
    فاطمه گودرزی تاریخ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲

    سلام من این نکاتو انجام دادم خیلی تغییر کرد سایتم، مرسی بابت مطلبی که قرار دادید منتظر مطالب های جذاب بعدیتون هستم

    پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟