تعریف سئو و اهمیت آن برای وب سایت

تعریف سئو چیست؟ + اهمیت SEO برای سایت ((صفر تا 100 موارد مهم))
نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 19 / 06 / 1402
4.7/5 - (8 امتیاز)

با مطالعه این مقاله می‌توانید با تعریف سئو و نکات کاربردی مربوط به آن آشنا شوید. امروزه رعایت سئو یا همان بهینه‌سازی موتور جستجو Search Engine Optimization به عنوان یک راه‌کار حیاتی، موضوع بسیار مهمی برای ارتقای وب‌سایت‌ها به هدف انجام انواع بیزینس در محیط مجازی است. در این مقاله هدف من ارائه یک تعریف کلی از سئو و خدمات آن بوده، تا به امید خدا در مقالات بعدی به صورت تخصصی‌تر به این تکنیک بپردازیم. مثل همیشه تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

تعریف سئو و اهمیت آن برای موتورهای جستجو

این روز‌ها به دلایل مشخص، دیگر بازار رقابتی وجود ندارد و محیط‌های کسب و کار به بازار‌های فرا‌رقابتی مبدل شده‌اند. از آنجایی که مشتریان مجازی می‌توانند راحت‌تر نسبت به مشتریان حقیقی در دسترس باشند، به همین منظور بیشتر کسب و کارها با توجه به برخورداری اکثر مشتریان از دیوایس‌های مختلف مانند موبایل، تب‌لت و غیره به هدف حضور در اینترنت، در فضای مجازی به فعالیت و کسب و کار می‌پردازند. به همین دلیل نمیشود نسبت به تعریف سئو و اهمیتی که دارد بی‌تفاوت بود.

طبق آمارهای به دست آمده، روزانه‌ بی‌شمار کلید‌واژه Keyword در زمینه‌های مختلف توسط کاربران در فضای اینترنت جستجو می‌شود، به همین خاطر اگر برای معرفی خدمات و محصولات خود وب‌سایت دارید و یا صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید، و آرزو دارید ترافیک وب‌سایت شما افزایش پیدا کند و عالی باشد، استفاده از خدمات رایگان و یا غیر رایگان سئو برای شما بهترین راهکار است.

خوراک موتورهای جستجو، آن دسته از سایت‌هایی است که فرایند بهینه‌سازی در آن‌ها به درستی انجام شده و آنها را در اولویت نمایش نتایج جستجو قرار می‌دهند. شاید جالب باشد که بدانید  طبق آمار، بیشتر از 65 درصد کاربران پس از جستجو کلید‌واژه، نیاز و جواب سوال خود را در صفحه SERP  در بین 5 سایت اول نمایش داده‌شده دنبال کرده و تنها از آن سایت‌ها بازدید می‌کنند.

پس مزیت حضور وب‌سایت در بین 5 سایت ابتدایی نتایج جستجو می‌تواند برای مدیران کسب و کار یک هدف بزرگ باشد.

تعریف موتور جستجو در سئو

با توجه به تعریف سئو، وظیفه موتور جستجو استخراج اطلاعات از پایگاه‌های‌داده DBMS و وب‌سایت‌های مختلف موجود در فضای اینترنت است. فعالیت موتور‌های جستجو بر اساس الگوریتم‌هایی است که برای آنها تعریف شده. به همین خاطر، به  هدف نمایش اطلاعات مناسب بر اساس نیاز کاربران، تعریف و کاربری از الگوریتم‌های دقیق و مطلوب در موتورهای جستجو بسیار کاربردی و با اهمیت است.

مفهوم موتور جست و جو, موتور جست و جو چیست و انواع آن

بر همین اساس، هر چه‌قدر مهندس سئو با توجه به اجرای خدمات و ترفندهای معرفی شده با توجه به استخراج کلید‌واژه‌های هدف، وب‌سایت‌ها را دقیق بهینه‌سازی کند، موتورهای جستجو در راستای کسب رتبه و نمایش مطابق با خواسته کاربران، راحت‌تر می‌توانند وبسایت و هدف آن را شناسایی کرده و ایندکس‌گذاری کنند.

اضافه کنم که استفاده از این راه‌کار می‌تواند برای یک شروعِ فروشیِ عالی و کسب سود، و البته ترند شدن برند برای مدیران کسب و کار در محیط مجازی، آغازی طوفانی باشد.

انواع موتور جستجو در سئو

در محیط اینترنت، موتور سرچ‌های مختلفی که هرکدام تعاریف کاری مشخصی دارند در برابر فرما‌ن‌های کاربران، در حال فعالیت هستند. نیاز به معرفی نیست اما، همه می‌دانیم که جامع‌ترین، معروف‌ترین و پرسرعت‌ترین موتور جستجوی موجود در فضای مجازی، موتور سرچ Google نام دارد.

موتورهای جستجو در دو دسته‌بندی کلی معرفی می‌شوند:

بر اساس میزان خزش:

 • یک ربات عنکبوتی Googlebot در این نوع از موتور‌ها فعالیت خزش را انجام می‌دهد. به این صورت که این ربات میآید در بین بی‌شمار وب‌سایت‌های فعال قدیمی و یا جدید خزش کرده و مدام هر کلمه‌کلیدی که ببیند را شاخص‌گذاری می‌کند. در ادامه، در صورتی که قانون‌های سئو در آن سایت‌ها رعایت شده باشد، وب‌سایت‌ها را بر اساس کلمات‌کلیدی شاخص که انتخاب کرده به هدف نمایش برای کاربر و در فهرست پایگاه‌‌داده قرار می‌دهد. نمونه‌ای از این سایت می‌تواند خود Google باشد.

بر اساس دایرکتوری‌ها:

 • محیط فعالیت و جستجوی این موتور در دایرکتوری‌های سایت‌ها است. به همین منظور فعالیت‌های متنوع هر سایت را تشخیص داده و اطلاعات آنها مثل کسب ‌وکارها را در دسته‌بندی‌های خاص ذخیره می‌کند. برای نمونه به خود سایت Yahoo می‌شود اشاره داشت.

تعریف سئو و اهداف بهینه سازی سایت و ارتقای رتبه وب‌سایت

یادتان باشد که تعریف سئو، فریب یا دستکاری موتورهای جستجو نیست. از آنجایی که برای صاحب وب‌سایت، داشتن رتبه بالا در نتایج موتور‌های جستجو در برابر سایت‌های رقیب، یک هدف بسیار مهم است، مهندسین سئو از این ترفند برای رشد، ارتقا و نمایش جایگاه وب‌سایت‌ها در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

تغییر استراتژیک سایت، هدف سئو و بهینه‌سازی سایت

مهم‌ترین هدف سئو را می‌توان به مجموعه‌ای از روش‌ها و راهکارها در راستای تغییر استراتژیک در وب‌سایت‌ها معرفی کرد. به همین خاطر اگر هدف شما ارتقا رتبه و به دنبال آن افزایش بازدید کاربران است، باید نسبت به اجرای دقیق و حرفه‌ای سئو در سایت خودتان حساس باشید. این کار در ادامه، شرایط را برای تبدیل کاربران به مشتریان بالقوه و در نهایت تبدیل آنها به مشتریان بالفعل و انشاالله به مشتریان وفادار نیز منجر خواهد کرد. پس امیدوار باشید J.

و این تازه آغاز ماجراست، چرا که در ادامه باید منتظر آغاز فرآیند فروش، ارائه خدمات و کسب سود‌دهی هم باشید. چون این اتفاق، وظیفه مدیر وب‌سایت را سنگین‌تر خواهد کرد.

تغییر استراتژیک سایت، هدف سئو و بهینه‌سازی سایت,هدف بهینه سازی و سئوی سایت چیست؟

یک مهندس سئو، به دلیل وجود پیچیدگی‌های فراوان در الگوریتم‌های گوگل Google Algorithm و البته تغییرات مدام در قوانین و تعریف سئو، باید همیشه اطلاعات خود را به‌روز کرده و قدم به قدم با سلیقه و رفتار موتورهای جستجو همراه باشد.

به همین خاطر مهندس سئوکار باید با موتورهای جستجو ارتباط نزدیک داشته باشد، تا بر اساس هدف سئو که همان بهینه‌سازی وب‌سایت توسط کلید واژه‌هایی که صاحب ‌سایت با توجه به هدف خود و نیاز کاربران مشخص کرده، بهترین خروجی را کسب نماید. چرا که اجرای فرامین دقیق بهینه‌سازی سایت این قدرت را دارد که برای موتورهای جستجو، ساختار وب سایت‌ها را قابل فهم نماید.

جلب رضایت مشتری، هدف سئو و بهینه‌سازی سایت

مثال معروفی وجود دارد که می‌گوید همیشه حق با مشتری است همه ما هم شنیدیم. هدف مهم دیگر در تعریف سئو  می‌تواند همین جلب رضایت مشتری باشد. چرا که با اجرای دقیق و درست خدمات سئو سایت، صاحبان وب‌سایت می‌توانند به راحتی در راستای جلب رضایت مشتری بهترین خدمات را ارائه دهند.

به همین منظور، آنها می‌توانند از طریق صفحات تماس با ما، فاصله خود با مشتری را به حداقل رسانده و نسبت به آگاهی از نیاز و سلیقه‌های مشتری، بهترین اطلاعات را کسب نمایند.

اجرای این متد می‌تواند به راحتی ترغیب‌سازی کاربران به هدف استفاده از خدمات و خرید محصولات را به دنبال داشته باشد.

تبلیغات موثر، هدف سئو و بهینه‌سازی سایت

با ارائه خدمات مطلوب سئو می‌توان با یک تیر دو نشان را هدف قرار داد. همان‌طور که می‌‌دانید دغدغه اصلی مدیران کسب و کار، ارائه بهترین و کارآمدترین راهکارها برای تبلیغات است. امروزه می‌توان با استفاده از خدمات سئوسایت و با دراختیار داشتن یک وب‌سایت، بالاترین رتبه در بین دیگر وب‌سایت‌های رقیب را کسب نمود.

برخورداری از این استراتژی می‌تواند به عنوان یک راه‌کار بهترین در زمینه تبلیغات موثر و کم‌ هزینه به حساب بیاد. این استراتژی موجبات پیشرفت در فروش و صرفه‌جویی در پرداخت هزینه‌های تبلیغات را هم می‌تواند به همراه داشته باشد.

تعریف سئو تکنیکال

تا به حال اسم متد سئو تکنیکال Technical SEO را شنیدید؟ می‌دانید این متد بسیار مهم در سئو چه فرایند‌هایی را ارائه می‌دهد؟ و آیا با مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نگرش‌های آن مطابق با تعریف سئو آشنا هستید؟

اگر با سئو تکنیکال یا سئو فنی آشنا نیستید پیشنهاد میکنیم که اول مقاله ” آموزش سئو تکنیکال یا سئو فنی ” را مشاهده کنید و بعد به ادامه محتوا بپردازید.

 • با رعایت سئو تکنیکال می‌توان به راحتی، شرایط خزش کراول‌های گوگل Google Crawl و در نتیجه فراهم نمودن کامل ایندکس صفحات وب‌سایت را اعمال کرد.
 • از طرفی دیگر، می‌توان نسبت به بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو، خیالتان نسبت به استاندارد بودن قالب وب‌سایت راحت باشد.
 • زمانی که فرآیندهای سئو تکنیکال در وب سایت به درستی لحاظ شود، خروجی هایی مانند بهینه‌سازی سایت و تهیه نقشه سایت و غیره را دریافت خواهید نمود.
 • توجه داشته باشید که سئو تکنیکال به تولید و مدیریت محتوا و انتخاب نوع محتوا در وبسایت مربوط نمی‌شود. این استراتژی تنها به زیرساخت وب‌سایت کار دارد.

سئو تکنیکال

نکاتی درباره ی سئوی تکنیکال

برای بهبود وضعیت وب‌سایت لازم است به طور دقیق با رعایت چک‌لیست زیر، فرایند‌های سئو تکنیکال را اعمال کنید:

 • بهینه‌سازی ساختار سایت
 • بهینه‌سازی فایلtxt
 • ریدایرکت‌ها
 • ساختار سایت
 • سرعت سایت
 • تعیین بودجه خزش
 • استفاده از BreadCrumb
 • اسکیما مارک‌آپ‌ها
 • قابلیت ایندکس شدن سایت

حال با انواع تکنیک های سئو بیشتر آشنا می شویم.

انواع تکنیک‌های سئو به هدف بهینه‌سازی وب‌سایت

طبق تعریف سئو، می‌توان با بهینه‌سازی موتور جستجو نتایج سرچ گوگل را مطابق با اهداف سایت تغییر داد. برای اینکه بتوانید در بین تکنیک‌های سئو، بهترین تکنیک بر اساس هدف وب‌سایت خود را انتخاب کنید، لازم است که از وضعیت وبسایت خود اطلاع داشته باشید.

دسته‌بندی این تکنیک‌ها به استفاده از  URL های کوتاه، انتشار محتواهای حرفه‌ای، کاربری از سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری، تکنیک آسمان خراش و غیره مربوط می‌شود.

ترفند سئو کلاه سفید white hat

موتورهای جستجو با ترفند سئو کلاه سفید رابطه خوبی دارند و آن ترفند را به سئو اخلاقی می‌شناسند. چون احترام به قوانین و تعریف سئو در این متد رعایت می‌شود. بر این اساس، صفحات وب‌سایت برای کاربران و البته موتورهای جستجو جذاب و کاربردی بوده و در ادامه افزایش نرخ بازدید آن صفحه را به دنبال خواهد داشت. در این روش با استفاده از دستورالعمل‌های درست و اجرای سیاست‌‌ها بلند مدت، ارتقای رتبه‌ وب‌سایت امکان پذیر است.

اگر نیاز دارید که راه حل های کلاه سفید را برای سایت خود یاد بگیرید، پیشنهاد میکنیم حتما از صفحه ” مشاوره سئو حرفه ای و تخصصی رایگان ” دیدن کنید و مشاوره ای رایگان از ما دریافت کنید.

برخی از فرایندهای متد سئو کلاه سفید:

 • استفاده درست از متاتگ‌ها در صفحات وب‌سایت
 • اجرای تجربه کاربری UX مطلوب در سایت
 • پیاده سازی متد Responsive در وبسایت، به هدف کاربری در دیوایس‌های مختلف از جمله گوشی تلفن همراه، تبلت و غیره.
 • تولید محتوای با کیفیت و بهینه شده
 • ارتقاء سرعت بارگذاری در صفحات وب‌سایت.
 • ایجاد تعامل و پشتیبانی مناسب بین کاربران و مدیر سایت.

مزیت سئو در استفاده از فرایندهای متد سئو کلاه سفید:

 • با متد سئو کلاه‌سفید، نتایج به دست آمده تا مدت زمان طولانی حفظ خواهد شد.
 • استفاده از این متد رتبه کسب شده وب سایت را با افت شدید مواجه نخواهد ساخت.
 • با رعایت متد سئو کلاه‌سفید، خیالتان بابت دریافت پنالتی و جریمه از طرف موتور جستجوی گوگل راحت باشد.

ترفند سئو کلاه سیاه Black hat

اما سئو کلاه سیاه به سئو غیر اخلاقی معروف است. در این متد قوانین و تعریف سئو اصلا اهمیت نداشته و همه هدف آن کلاهبرداری است. این متد امروزه توسط برخی از سئو کاران سود‌جو استفاده شده و از جمله راه‌کارهای سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت است. فرایند‌های اجرایی توسط ترفند سئو کلاه سیاه، با قوانین موتور‌های جستجو مغایرت دارد.

سئوی کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یا فریب موتور جستجو؟!

شاخصه این متد استفاده از راه‌های میانبر و متضاد با سئو کلاه سفید است. هدف سئو کار برای کسب رتبه با اجرای سئو کلاه سیاه، فریب موتور جستجو است. برای همین هیچ موتور جستجویی استفاده از این روش برای وب سایت‌ها را تایید نکرده است.

در این روش آینده وب‌سایت و رضایت کاربر اهمیت نداشته و برخلاف سئو کلاه سفید، کسب نتایج و رشد ناگهانی در زمان کمتری میسر خواهد شد. البته در ادامه صاحب سایت با پنالتی‌ و پرداخت جریمه مواجه شده و وب‌سایت برای همیشه از فهرست پایگاه‌داده موتور‌های جستجو خارج خواهد شده.

ترفند سئو درون صفحه On Page SEO

این ترفند مانند یک خانم خانه‌دار عمل ‌می‌کند. به همین خاطر کلیه محتوا‌های بارگذاری شده مانند کد‌ها و محتویات وب‌سایت، شامل متن‌ها، تصاویر، پیوند‌ها و غیره را به طور مستقیم مدیریت کرده و در کنترل خود قرار می‌دهد.

از آنجایی که هر‌گونه تغییر در محتو‌ای سایت شرایط تغییر در موتور‌های جستجو را به دنبال دارد، ترفند سئو درون صفحه به دلیل تاثیرات آن در نتایج جستجو، قبل از روش سئو بیرون صفحه اعمال می‌شود.

این متد از فرایند‌های زیر تبعیت دارد:

 • استفاده از تگ‌های عنوان
 • افزایش کیفیت محتواهای متنی
 • بهینه‌سازی تصاویر
 • بهینه‌سازی محتوا
 • لینک‌دهی داخلی

در ادامه به طور ساده به تعریف Off-Page سئو میپردازیم.

ترفند سئو بیرون صفحه Off Page SEO

سئو بیرون صفحه را می‌توان به عنوان یک فرایند نامحدود معرفی کرد. مهندس سئو با این روش مدیریت و کنترل پیوند‌دهندگان را بر ‌عهده خواهد داشت. در این روش برخلاف روش قبل، بهینه ‌سازی وب‌سایت در خارج سایت اعمال می‌شود. سئو بیرون صفحه در ابتدا پیوند‌های اعمال شده دیگر سایت‌‌ها به سایت شما را جمع‌آوری کرده و و در ادامه، از روش‌‌های خارج از وب‌سایت، در اجرای دقیق بهینه ‌سازی موتور جستجو شرایط را دنبال می‌نماد.

کدام روش برای یادگیری سئو مناسب‌تر است ؟

در همین ابتدا باید بگویم که اگر می‌خواهید به یک سئو‌کار حرفه‌ای و همه فن‌حریف تبدیل شوید، هیچ ابزاری مهم‌تر از مطالعه کردن و بروزرسانی اطلاعات نیست. نکته جالب و البته مهمی که برای قوانین سئو وجود دارد، تغییرپذیری‌های دائمی در این حوزه است. پس باید همیشه مطابق با اهنگ رفتار سئو کوکه کوک باشید.

از طرف دیگر انتخاب منبع برای یادگیری نیز مهم است. باید سراغ منابعی بروید که معتبر و قابل اعتماد باشند، تا بتوانید به سرعت اطلاعات خودتان را بروز کرده و وارد بازار کار شوید. دقیقا همین هدفی که من برای شما در این سایت دنبال می‌کنم.

برخی از بهترین منابع سایت‌های زبان اصلی که من خودم ازشون استفاده می‌کنم و می‌تواند برای شما هم مفید باشد:

نظرات

 • عکس فرهاد بابایی
  فرهاد بابایی تاریخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

  محتوای خوبی بود ولی کاشکی یکم توضیحات رو بیشتر باز میکردید سودمند تر میشد

  پاسخ تایید شده

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟