off-page seo(سئو خارجی) چیست؟ نکات مهم+ تاثیر روی رتبه سایت

نویسنده: تیم نیواد
به‌روزرسانی: 29 / 02 / 1402
5/5 - (1 امتیاز)

آیا می‌خواهید وب سایت خود را به رتبه‌های اول گوگل ببرید؟ اگر پاسخ شما بله است باید به موتور جستجو نشان دهید که مرجع سایر وب سایت‌ها هستید و این همان چیزی است که سئوی خارجی یا off-page seo برای آن به وجود آمده است و شاخه مهمی از سئو چه در ایران و چه در کشورهای خارجی با رقابت بالاتر است.

فکر نکنید که On-Page Seo یا سئو داخلی که در سایت شما اتفاق می‌افتد کافی است. صفحات با ساختار مناسب، محتوای مرتبط و کلمات کلیدی در بهینه سازی ضروری هستند، اما اهمیت ندادن به سئو خارجیoff-page seo می‌تواند مشکلات زیادی را برای بالا رفتن در نتایج گوگل به وجود آورد.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره ی on-page seo به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.

سئوی خارجی به گونه‌ای است که شامل استراتژی‌های شما بر روی بخش خارجی سایت تمرکز دارد و اینجاست که می‌توانید لینک‌هایی را از خارج سایت خود تولید کرده و خود را متمایز از رقبا نشان دهید، یعنی چیزی که برای الگوریتم گوگل بسیار تعیین کننده است!

سئو خارج از صفحه یا سئوی خارجی چیست؟

off-page seo مجموعه‌ای از استراتژی‌هایی است که در خارج از صفحات سایت شما اعمال می‌شود تا ارتباط آن را در بازاری که در آن فعالیت می‌کنید نشان دهد و در نتیجه موقعیت آن را در موتورهای جستجو بهبود بخشد.

برای گوگل، صرفاً یافتن محتوای شما، درک موضوع و توجه به ساختار صفحات شما ارزشمند نیست. علاوه بر این، موتور جستجو همچنین می‌خواهد بداند که وب سایت شما چگونه با آنچه در اینترنت موجود است ارتباط دارد.

اگر وب سایت شما لینک‌ها و منشن‌ها را از صفحات دیگر دریافت کند و اگر مرتبط بودن و قابل اعتماد بودن آن توسط ربات‌های گوگل تایید شود، امتیاز بیشتری نزد گوگل خواهد داشت. به هر حال مردم فقط چیزی را به اشتراک می‌گذارند و به آن لینک می‌دهند که واقعاً دارای کیفیت بوده و فاکتور ارزش را به آنها اضافه می‌کند.

به عنوان مثال، به صفحه‌ای با نکات طراحی دکوراسیون داخلی در یک وب سایت شرکت معماری فکر کنید. اگر چندین وبلاگ در زمینه دکوراسیون، معماری و طراحی به آن صفحه لینک دهند، یا بهتر است بگوییم اگر لینک‌هایی از مجلات بزرگ در این بخش دریافت کند، باید یک مرجع عالی باشد. گوگل هم دقیقا همینطور فکر می‌کند و رتبه بسیار خوبی را برای آن در نظر می‌گیرد.

اف پیج چیست؟ هر آنچه درباره  off-page seo باید بدانید

ساختن شبکه از لینک‌هایی که به وب سایت شما منتهی می‌شوند ( بک لینک‌ها ) برنامه عملی سئو خارجی شما است که به عنوان لینک سازی شناخته می‌شود.

البته که باید گفت سئوی خارجی به این عمل محدود نمی‌شود. این استراتژی شامل تمام اقداماتی است که خارج از وب سایت انجام می‌شود، به این معنی که تمام لینک سازی با سایت‌های دیگر، حتی اگر بک لینک ایجاد نکند، برای بهینه سازی خارجی در نظر گرفته می‌شود.

زیرا گوگل تنها لینک‌های صفحه را به عنوان عامل رتبه‌بندی در نظر نمی‌گیرد. همچنین ذکر نام وب سایت یا برند را برای ارزیابی ارتباط آن با بازار در نظر می‌گیرد. بنابراین یک استراتژی سئوی خارجی نباید تنها بر تولید بک لینک تمرکز کند. البته نباید از این نکته غافل شد که لینک‌ها وزن بیشتری برای رتبه‌بندی بهتر دارند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

اهمیت سئو خارجی (off-page seo) چیست؟

برای موتور جستجو، لینک‌هایی که یک وب سایت دریافت می‌کند نشان می‌دهد که سایت‌های دیگر در مورد آن چه فکر می‌کنند. این یک نشانه قوی از ارتباط آن با بازار است که برای رتبه بندی گوگل تعیین کننده است. نمودار پایین وزن سئوی خارجی را در رتبه بندی صفحه نشان می‌دهد. طبق مطالعه‌ای که توسط وبسایت  Moz انجام شده است ، عوامل خارج از صفحه (که در نمودار مشخص شده‌اند) بیش از 50 درصد وزن در رتبه‌بندی گوگل را دارند.

باید بدانید که لینک‌ها یک فاکتور بسیار مهم در یک صفحه هستند که کاربر را از یک مکان به مکان دیگر می‌برند تا زمانی که آنچه را که به دنبالش هستند را بیابند و در نتیجه جستجوهای گوگل نیز بر این اساس کار می‌کنند.

بک لینک در گوگل چگونه کار می‌کند؟

در فرآیند بررسی ربات‌های گوگل، از طریق لینک‌های داخلی متوجه ارتباط بین صفحات می‌شوند. اگر گوگل یک وب سایت محبوب، قابل اعتماد و معتبر در بازار خود بیابد و آن سایت به صفحات دیگر لینک دهد، این ارزش را به آنها نیز منتقل می‌کند.

این انتقال به عنوان لینک جویس شناخته می‌شود که تبدیل به یک مفهوم مهم برای ساخت لینک شده است. Link juice نشان دهنده هر سهمی ‌از قدرت رتبه‌بندی است که یک صفحه به صفحات مقصد و لینک‌هایی که در آن لینک داده شده‌اند منتقل می‌کند. این مفهوم برای لینکهای داخلی و خارجی معتبر است.

اساسا لینک جویس می‌تواند به عنوان یک راه ارتباطی از یک صفحه به صفحه دیگر باشد. نمودار زیر نشان می‌دهد که برای مثال، چگونه لینک جویس منتقل می‌شود.

بک لینک چگونه در گوگل کار می کند؟ کارکرد بک لینک در گوگل

گوگل به هنگام کراول کردن یک صفحه متوجه این روابط بین صفحات می‌شود. بنابراین زمانی که کاربر جستجو می‌کند، الگوریتم علاوه بر عوامل دیگر انتقال لینک جویس را برای رتبه بندی صفحاتی که در نتایج ظاهر می‌شوند در نظر می‌گیرد.

بنابراین استراتژی‌های سئو خارجی که برای صفحات شما ضروری است از وب سایت‌های با کیفیت، قابل اعتماد و معتبر به صفحات شما منتقل می‌کند. علاوه بر این لینک‌هایی که وب سایت شما از صفحات دیگر دریافت می‌کند نیز منابع مهم ترافیک وب هستند. در نموداری که در ادامه مشاهده خواهید کرد، نتیجه تجزیه و تحلیل وب سایت‌ها از صفحات مختلف نشان داده شده است و می‌بینید که ترافیک لینک‌شده به 3.64 درصد از بازدیدها اختصاص داده شده است.

این درصد در مقایسه با ترافیک مستقیم یا ترافیک موتورهای جستجو، چندان زیاد نیست. اما ما در مورد ترافیکی صحبت می‌کنیم که هزینه زیادی برای شما نداشته و بازدیدکنندگانی که از یک لینک به صفحه شما می‌آیند را مورد بررسی قرار می‌دهد

تفاوت بین سئو خارجی(off-page seo) و سئو داخلی چیست؟

SEO off page و SEO on page دو طرف استراتژی بهینه سازی برای موتورهای جستجو هستند. اگرچه آنها متفاوت هستند، اما تعامل دارند و باید برای بهبود نتایج خود با هم کار کنند. اما می‌توان گفت که بهتر است به عنوان یک سئوکار با سئو داخلی شروع کنید. این استراتژی‌ها تحت کنترل کامل شما هستند و در صفحات شما هم از نظر محتوا و هم از نظر ساختار اعمال می‌شوند.

مواردی که در سئو داخلی می‌توانید دنبال کنید شامل موارد زیر است:

  • انتشار محتوا
  • بهینه سازی کلمات کلیدی
  • ویرایش عناوین، زیرنویس‌های عکس، متا تگ‌ها
  • ایجاد لینک برای صفحات داخلی
  • ویرایش کدهای صفحه
  • تعریف دیتا استراکچرها و فیچر اسنیپت‌ها

این اقدامات برای ربات گوگل لازم است تا ماهیت صفحات شما را درک کندو بفهمد که آنها درباره چه چیزی هستند و آیا تجربه خوبی برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهید یا خیر. بنابراین فاکتورهای رتبه‌بنید مهم برای وب سایت شما در آنجا گنجانده شده است.

از آنجایی که این عوامل تحت کنترل شما هستند، گوگل به مراجع دیگری نیاز دارد تا بفهمد آیا محتوای شما واقعاً خوب است یا خیر. سئوی داخلی صفحه نشان دهنده عملکرد وب سایت شما است که در مورد خودش صحبت می‌کند، اما سایت‌های دیگر در مورد آن چه فکر می‌کنند؟ و اینجاست که استراتژی‌های سئوی خارجی وارد می‌شوند. در نتیجه با سایت‌های خارجی دیگر لینکی به سایت خود ایجاد می‌کنید تا نشان دهید که وب سایت شما مرجع آنها است و همچنین ترافیک بیشتری را به صفحات خود وارد خواهید کرد.

اما باید به خاطر داشته باشید که سئوی خارجی شامل عواملی است که شما آنها را کنترل نمی‌کنید، زیرا سایت‌های دیگر کسانی هستند که بک لینک‌ها را ایجاد می‌کنند.

این دو اگرچه متفاوت هستند، اما این استراتژی‌ها کاملاً از هم جدا نیستند به طوری که یکی از عوامل موفق شدن سئوی خارجی اجرایی کردن صحیح سئوی داخلی است. بازدیدکنندگانی که با سئوی خارجی به صفحات خود جذب می‌کنید، باید سایتی با ساختار و محتوای با کیفیت پیدا کنند، در غیر این صورت می‌توانند در همان لحظه صفحه شما را ترک کنند. تنها با یک سئوی خوب در صفحه، نتایج موثری با آن نوع ترافیک خواهید داشت. بنابراین باید برای شما روشن باشد که یک استراتژی بدون دیگری کار نمی‌کند!

عوامل موثر در سئو خارجی (off-page seo) چیست؟

زمانی که گوگل در سال 1998 ظهور کرد، یک نوآوری بزرگ برای موتورهای جستجو ارائه کرد و اولین الگوریتم خود را  PageRankنام‌گذاری کرد که تا به امروز به روز رسانی‌های زیادی را پشت سر گذاشته تا روش خود را در رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی به بلوغ برساند.

عوامل موثر در سئوی خارجی چه عواملی بر روی سئوی خارجی(off-page seo) تاثیرگذارند؟

اکنون برای درک عوامل موثر در سئوی خارجی، می‌خواهیم چگونگی تکامل این الگوریتم و آنچه را که امروزه برای ارزیابی بک لینک‌ها در نظر می‌گیرد، تحلیل کنیم.

محبوبیت صفحه

سازندگان PageRank دریافتند که موتورهای جستجو می‌توانند بهترین نتایج را بر اساس محبوبیت صفحات به کاربران ارائه دهند، نه اینکه آنها را به ترتیب حروف الفبا یا موضوع قرار دهند.

منطق مقاله‌های علمی ‌مشابه این الگوریتم کار می‌کند؛ هرچه یک مقاله علمی استنادهای بیشتری دریافت کند، به دنیای آکادمیک مرتبط‌تر است. بنابراین هر چه یک صفحه لینک‌های بیشتری دریافت کند، مرتبط‌تر به موتور جستجو خواهد بود. سپس می‌تواند در نتایج بالاتر ظاهر شود و حتی لینک جویس بیشتری را برای لینک‌های موجود در صفحات شما منتقل کند.

این منطق برای مدت طولانی کار نکرد، زیرا ایجاد صدها لینک برای یک صفحه بسیار آسان بود. به همین دلیل امروزه موتورهای جستجو در هنگام ارزیابی بک لینک‌ها فاکتورهای دیگری را در نظر می‌گیرند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

اما گفتنی است که جستجو تعداد بیشتری لینک برای صفحات شما همچنان معتبر است. ایجاد بک لینک به صفحات جعلی یا دریافت لینک‌های زیاد در مدت زمان کوتاه می‌تواند باعث امتیاز منفی برای وب سایت شما و آسیب دیدن رتبه‌های شما شود.

تنوع

برای اصلاح الگوریتم لازم بود معیارهای جدیدی به محبوبیت صفحات اضافه شود. حالا فکر کنید چه چیزی برای تعیین ارتباط شما ارزش بیشتری دارد، یک نفر 100 بار از شما صحبت کند یا 100 نفر مختلف یک بار از شما صحبت کنند؟

برای گوگل، گزینه دوم نشان می‌دهد که شما اعتماد چندین نفر (نه فقط یک نفر) را به دست آورده‌اید که بسیار مهمتر است. بر اساس این ملاک، PageRank  شروع به در نظر گرفتن تنوع دامنه‌ها به عنوان بک لینک به وب سایت کرد.

اما باز هم کافی نبود. PageRank برای تکامل بیشتر باید خود را توسعه می‌داد. پس هنوز هم دریافت بک لینک از چندین وب سایت مختلف آسان بود، حتی اگر برای کاربر منطقی نبود. بنابراین فاکتورهای جدیدی به الگوریتم اضافه شد تا ارتباط یک صفحه را ارزیابی کند.

متن نوشته

به نظر شما چه چیزی برای یک صفحه خودرو مناسب‌تر است؛ دریافت بک لینک از سایت‌های صنعت خودرو یا از یک مجله مد؟

برای گوگل شبکه ای از لینکها در یک موضوع خاص بسیار منطقی‌تر است. وقتی این اتفاق نمی‌افتد، ربات‌ها و الگوریتم‌ها می‌فهمند که شانس زیادی برای دستکاری وجود دارد و حتی اگر دستکاری نشود، یک لینک خارج از زمینه احتمالاً برای کاربر ارزش زیادی ندارد، زیرا او به مد علاقه مند است و نه اتومبیل که این هم ملاک مهمی برای رتبه‌بندی شده است.

متن نوشته باید چگوند باشد؟ خصوصیات متن نوشته

به همین دلیل این ارزیابی وارد الگوریتم شد، که شروع به درک این موضوع کرد که دریافت بک لینک از یک صفحه مرتبط با حوزه فعالیت ارزش بیشتری برای رتبه‌بندی دارد. برای این منظور، گوگل باید درک خود را از زمینه توسعه دهد. امروزه این الگوریتم دارای هوش بسیار پیشرفته‌ای است که قادر به درک به جای انسان است.

بنابراین نه تنها موضوعات و کلماتی که در اطراف بک لینک‌ها هستند، بلکه معانی اصطلاحات و روابط بین کلمات را نیز ارزیابی می‌کند. همچنین گوگل می‌تواند به موقعیت لینک‌ها در صفحه توجه کند. اگر در قسمت محتوای اصلی باشند، ارزش بیشتری نسبت به ستون‌ها، هدر یا فوتر دارند.

متن انکرتکست

یکی دیگر از عواملی که به ارزیابی گوگل از لینک‌ها اضافه شد، متن انکرتکست بود. متنی که کاربر روی آن کلیک می‌کند تا به لینک وارد شود که این انکرتکست باید با صفحه فرود مرتبط باشد و برای خواننده معنادار باشد.

برای مثال خودرویی که زدیم، متن‌های انکرتکستی مانند «فروش خودرو» و «ماشین‌های دست دوم» مثبت حساب می‌شوند و به رتبه‌بندی آن عبارات نیز کمک می‌کنند. از طرف دیگر، اگر انکر تکست با موضوع مرتبط نباشد، کاربر را می‌توان به صفحه‌ای هدایت کند که نمی‌خواهد از آن بازدید کند، چیزی که گوگل به آن امتیاز خوبی نمی‌دهد!

با توجه به این به روز رسانی الگوریتم، بسیاری از سایت‌ها شروع به ایجاد چندین لینک با مطابقت دقیق با کلمه کلیدی مورد نظر خود کردند. به این ترتیب، یک روش کلاه سیاه دیگر اتخاذ شد و یک بار دیگر گوگل نیاز به به روز رسانی خود را داشت.

قابلیت اطمینان

بنابراین عامل دیگری وارد صحنه می‌شود که Trustrank نام دارد، یعنی رتبه‌بندی بر اساس اعتماد که اهمیت ویژه‌ای در سئو خارجی(off-page seo) امروز دارد. گوگل در ادامه به رتبه بندی معتبرترین وب سایت‌ها بر اساس امنیت، سن دامنه، کیفیت محتوا در میان عوامل دیگر پرداخت.

بنابراین صفحاتی که سطح اعتماد بالاتری از گوگل دارند، لینک جویس بیشتری را منتقل می‌کنند. این بدان معنی است که بک لینک از سایت‌های قابل اعتماد به رتبه بهتر وب سایت شما کمک می‌کند.

نظرات

کاربر عزیز نظر شما در مورد این مقاله چیست؟